101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

RADIO KRAKÓW. Krakowscy radni apelują o wprowadzenie tzw. "hukowego"

Data publikacji: 13.02.2020 15:55
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Kraków
Komentarze


Fot. Pixabay

O wprowadzenie tzw. "hukowego" - czyli o przekazywanie samorządom części podatku VAT wpływającego do budżetu państwa z tytułu sprzedaży petard hukowych - apelują w rezolucji do prezydenta, rządu i parlamentu krakowscy radni. Uzyskane w ten sposób pieniądze gminy przeznaczałyby na wsparcie schronisk dla zwierząt.

- Chodzi o to, żeby osoby, które decydują się na zakup środków pirotechnicznych oddziałujących negatywnie na zwierzęta dzięki temu rozwiązaniu jednocześnie wspierały te instytucje, które na co dzień zajmują się zwierzętami, a które borykają się z problemami finansowymi - powiedział PAP radny Wojciech Krzysztonek z Klubu Koalicji Obywatelskiej, który rezolucję tę przygotował.

Jak wyjaśnił rezolucja jest kierowana do rządu i parlamentu, bo żeby wprowadzić "hukowe" konieczne są zmiany zasad odprowadzania podatku VAT oraz zmiany w sprawozdawczości przedsiębiorców, którzy rozliczając się z fiskusem musieliby wypełniać inne formularze elektroniczne.

Wojciech Krzysztonek podkreśla, że takie rozwiązanie przyniosłoby jeszcze jedną korzyść: wiadomo byłoby dokładnie, ile materiałów pirotechnicznych jest sprzedawanych w Polsce.

- Być może część przedsiębiorców, mając do wypełnienia jeszcze jeden obowiązek, wycofałaby się z obrotu tymi materiałami, co ograniczyłoby ich dostępność. Ja osobiście nie wierzę w możliwość wprowadzenia ograniczeń stosowania takich materiałów na poziomie prawa lokalnego - mówił Krzysztonek.

W uzasadnieniu rezolucji wskazano, że według danych Eurostatu Polska jest w Unii Europejskiej trzecim importerem sztucznych ogni. W 2018 r. do naszego kraju trafiło 16 tys. ton różnych materiałów pirotechnicznych, a według różnych szacunków tylko w noc sylwestrową Polacy zużywają materiały pirotechniczne o wartości 500 mln zł, z czego znaczną część stanowią petardy hukowe.

Krakowscy radni apelują, żeby zamiast zakazywać ich używania wprowadzić "hukowe", dzięki czemu część VAT trafiałaby do gmin, a za ich pośrednictwem do schronisk dla bezdomnych zwierząt i innych miejsc, w których udzielana jest im pomoc.

Za przyjęciem rezolucji było 33 radnych, przeciw trzech, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution