101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Są „Sztuknięte teatrem” i swoją pasją chcą zarażać rówieśników

Data publikacji: 14.02.2020 17:24
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Na zdjęciu od lewej Agnieszka Błaszkiewicz i Zuzanna Tworogowska

Na zdjęciu (od lewej): Agnieszka Błaszkiewicz i Zuzanna Tworogowska
Fot. arch. prywatne

Agnieszka Błaszkiewicz i Zuzanna Tworogowska - dwie uczennice Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach we współpracy z Teatrem im. Stefana Żeromskiego prowadzą projekt społeczny „Sztuknięci teatrem”. W ramach tego przedsięwzięcia organizują m.in. konkurs, w których uczniowie mogą wygrać bilety na spektakle.

Zuzanna przyznaje, że pomysł przedsięwzięcia podsunęła szkolna pedagog. Od niej dowiedziała się o platformie „Zwolnieni z teorii”, która zachęca do tworzenia projektów społecznych. Szukała tematu, którym mogła się zająć.

- Zastanawiałam się, czego młodzi ludzie nie lubią, co niechętnie robią i wtedy pomyślałam - kiedy ja ostatni raz byłam w teatrze? - wspomina.

Projekt współtworzy z Agnieszką Błaszkiewicz, uczennicą klasy pierwszej, pasjonatką teatru.

- Zawsze chciałam być aktorką i robię wszystko w tym kierunku, by nią zostać. Cały czas gram w różnych kieleckich teatrach amatorskich, jeżdżę na warsztaty z zawodowymi aktorami, bardzo chcę pogłębić swoją wiedzę na ten temat - wyjaśnia Agnieszka.

Od pomysłu od razu przeszły do działania.

- Projekt „Sztuknięci teatrem” narodził się bardzo szybko. Decyzja o uruchomieniu projektu była spontaniczna, podjęta na jednej, pięciominutowej przerwie, a nazwa pojawiła się właściwie natychmiast - wspomina Agnieszka.

Dziewczyny przyznają, że po raz pierwszy się mierzą z projektem społecznym. Uczą się wielu nowych rzeczy i to jest wartość dodatkowa całego przedsięwzięcia, natomiast najważniejszym jego celem jest popularyzowanie teatru wśród młodzieży. Temu mają służyć podejmowane działania.

Na Facebooku działa już fanpage „Sztuknięci teatrem”, na którym co dwa tygodnie zamieszczają pytanie konkursowe. Trzeba odpowiedzieć, by wygrać wejściówki do teatru.

Agnieszka wyjaśnia, że organizowanie tej zabawy jest możliwe dzięki kontaktom partnerskim z Teatrem imienia Stefana Żeromskiego. Ale nie wystarczy tylko pójść na spektakl.

- Po każdym rozdaniu osoby, które wzięły udział w konkursie, zobowiązane są do przesłania nam opinii na temat sztuki, którą zobaczyły i całego pomysłu z wejściówkami - tłumaczy.

W programie działań znalazły się także spotkania z młodzieżą w szkołach.

- Będziemy rozmawiać na temat teatru, skąd się wzięłyśmy, co robimy, na czym polega nasze działanie. Na początek takie spotkanie planujemy w naszej szkole, w domowej, rodzinnej atmosferze. Odbędzie się ono jeszcze w lutym, natomiast do innych szkół wysłałyśmy informacje o naszym przedsięwzięciu - mówi Zuza.

Zuzanna dodaje, że młodzi ludzie nie stronią od teatru, co pokazały ankiety wypełniane przez uczniów, ale rzeczywiście nie chodzą do niego. Powody są różne.

- Nie mają mobilizacji, żeby pójść na sztukę, bo teatr kojarzy się z wyjściami szkolnymi, często niechcianymi, często na spektakl, na który nie mamy ochoty, ale często też nie mamy pieniędzy. Stwierdziłyśmy, że bilet, który młodzież dostaje za darmo jest okazją, by się przekonać, jak ten teatr wygląda naprawdę - mówi i dodaje, że właśnie, aby jak najskuteczniej dotrzeć do młodych ludzi, projekt ma swoje miejsce na Facebooku, gdzie z łatwością mogą do niego dotrzeć.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution