101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

RADIO ŁÓDŹ. Miłosne perypetie zwierząt z łódzkiego ZOO

Data publikacji: 14.02.2020 22:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Łódź
Komentarze


Fot. Sebastian Szwajkowski) / Radio Łódź

Walentynki to święto nie tylko ludzkie. Także podopieczni łódzkiego zoo przeżywają sercowe rozterki i mają lepsze i gorsze doświadczenia ze swoimi partnerami.

Jak się okazuje, dla egzotycznych mieszkańców zoo luty jest całkiem dobrym miesiącem na romans. Wtedy wydłuża się dzień i jest więcej światła, a to sprzyja rozwijaniu relacji.

- Światło u większości gatunków stymuluje zachowania rozrodcze, wzmaga wydzielanie hormonów i większość gatunków przystępować zaczyna do rozrodu - tłumaczy prezes łódzkiego ogrodu zoologicznego Tomasz Jóźwik.

Relacje między zwierzętami są podobne do tych między ludźmi - nie zawsze jest różowo, a żeby dwa osobniki zapałały do siebie sympatią, musi między nimi zaiskrzyć.

- Na przykładzie takich Galidii kasztanowatych: na początku, gdy samiec przyjechał do samicy, na początku było dosyć szorstko, ostro. On bardzo ją gonił po klatce, często jej nie dopuszczał do pożywienia. To wszystko z czasem się jakoś zatarło i w tej chwili można je obserwować, jak bawią się wspólnie albo wspólnie wylegują się w tekturowych domkach - mówi Marta Koszmider, pracownica łódzkiego ZOO.

- Dzioborożce srebrnolice to znowu przykład miłości od pierwszego wejrzenia, gdzie szybko pojawiło się potomstwo - dodaje.

Dzioborożce bywają tak zazdrosne, że - dosłownie - obudowują swojego partnera.

- Budują i otynkowują gniazdo dookoła samicy zabezpieczając się przed porzuceniem jaj, czy zdradą partnerki. Dopiero gdy młode są samodzielne odkuwają mur i wypuszczają partnerkę na wolność - mówi Tomasz Jóźwik. 

Najbardziej znana para łódzkiego zoo - hipopotamy - jest jeszcze na etapie poznawania się na odległość.

W sobotę w łódzkim ZOO będzie można posłuchać historii miłosnych rodem ze świata zwierząt. Spacer z przewodnikiem zacznie się o godzinie 12. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution