101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online
Moda Dworska (aud. archiwalna)
Wróć do wszystkich audycji

Początek XIX wieku otwiera nowy rozdział w dziejach mody. Rewolucja w modzie damskiej rozpoczęła się od zakrywania tego, co było odkryte. Niezwykłą karierę zrobił męski frak, a barokowe, niehigieniczne peruki zastąpiły naturalne loki. O modzie epoki Romantyzmu opowiada dziennikarka Katarzyna Kulińska.

Mamy wiek XX. Lata dwudzieste i trzydzieste w Polsce to moda na bale mody i polski jedwab, który promowały prezydentowa Moscicka i ministrowa Beckowa. To torebki balowe z metalowej siatki, atłasowe pantofelki i oraz wytworne fraki i smokingi. XX-wieczną modę dworska przybliża Jarosław panek, zwycięzca tegorocznego Fashion Testu.

Barok w modzie dworskiej to przepych i wytworność. Stroje i dodatki, zarówno męskie, jak i damskie, miały wiele dekoracyjnych motywów. Ubiory były niezwykle eleganckie i kosztowne, a panujący we Francji Ludwik XIV wprowadził modę na peruki, która szybko dotarła do Polski.

O dworskiej modzie epoki Baroku opowiada Karolina Majcherczyk, stylistka, koordynator Centrum Fashion Design Kieleckiego Parku Technologicznego. "Moda Dworska” w "Wakacjach z duchami historii" od poniedziałku do czwartku ok. 11.10. Zaprasza Ewa Okońska.

W XVI wieku polska szlachta uchodziła za najlepiej ubraną w Europie. Dworską modę renesansową przybliży Państwu Jarosław Panek, miłośnik mody, zwycięzca tegorocznego Fashion Testu.

Początek XIX wieku otwiera nowy rozdział w dziejach mody. Rewolucja w modzie damskiej rozpoczęła się od zakrywania tego, co było odkryte. Niezwykłą karierę zrobił męski frak, a barokowe, niehigieniczne peruki zastąpiły naturalne loki. O modzie epoki Romantyzmu opowiada dziennikarka Katarzyna Kulińska.

Mamy wiek XX. Lata dwudzieste i trzydzieste w Polsce to moda na bale mody i polski jedwab, który promowały prezydentowa Mościcka i ministrowa Beckowa. To torebki balowe z metalowej siatki, atłasowe pantofelki i oraz wytworne fraki i smokingi. XX-wieczną modę dworska przybliża Jarosław panek, zwycięzca tegorocznego Fashion Testu.                      


Czym różnił się żupan od kontusza, jak wyglądały 17-wieczne peruki i co to jest krynolina? – odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące historii ubioru usłyszeć będzie można w naszym wakacyjnym cyklu „Moda dworska”. Będzie to wędrówka przez stulecia – od średniowiecza do baroku.

„Moda dworska” to opowieść o strojach, które nie zachowały się do naszych czasów, ale dzięki obrazom i rzeźbom, historycy sztuki i fachowcy w dziedzinie krawiectwa ustalili, jak one wyglądały, z jakich tkanin były szyte i jakie były ich kroje.  Opowiedzą o nich kieleckie projektantki.

Zaprasza Ewa Okońska.

Archiwum audycji

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution