101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online
Wróć

Studio Polityczne

„Studio Polityczne” (3 lutego 2019) - emocje wokół AGROUnii

Data publikacji: 03.02.2019 12:54
Autor: Katarzyna Podraza , Radosław Podsiadły
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

- Problemy na wsi można rozwiązywać za pomocą dialogu, a nie blokując drogi - w ten sposób poseł PiS Marek Kwitek odniósł się do organizowanych w całym kraju protestów przez AGROUnię.

Zdaniem gościa Studia Politycznego Radia Kielce lider akcji protestacyjnych Michał Kołodziejczak wytwarza bardzo zły wizerunek polskiego rolnictwa. Jak podkreślił Marek Kwitek, problemy można rozwiązać pokojowo, a nie atakując rząd, który szuka rozwiązań.

- Panu Kołodziejczakowi już nie wystarcza rozmowa z ministrem rolnictwa Janem Ardanowskim, czy premierem Mateuszem Morawieckim. On teraz domaga się działania ze strony prana prezydenta Andrzeja Dudy, zresztą szykuje niespodziankę przed Pałacem Prezydenckim. Tu chodzi raczej o nagłaśnianie jego nazwiska i działalności - mówi poseł Kwitek.

Według Lucjana Pietrzczyka z PO działania Michała Kołodziejczaka to projekt polityczny, który z czegoś wyrósł. Jak podkreślił, jednym z najważniejszych powodów rolniczych protestów, które od kilku tygodni trwają w kraju, jest brak opłacalności upraw i hodowli.

- Cena, którą dostaje rolnik za swoją pracę jest niewspółmierna do ceny, jaką musi zapłacić konsument, czyli zarabiają pośrednicy i to należy zmienić - mówi gość Studia Politycznego.

Zdaniem Marcina Bugajskiego z Kukiz'15 problemów rolniczych nie da się zamieść pod dywan.

- One są, nawarstwiają się. Są monopole, które powodują, że rolnicy nie osiągają zysku. Kołodziejczak pokazuje faktyczną sytuację, a nie buduje swojego politycznego wizerunku - uważa Marcin Bugajski.

Grzegorz Gałuszka z PSL powiedział, że winą za wzrost niepokoju wśród rolników ponosi rząd przez niespełnione obietnice wyborcze. Ponadto, jak zaznaczył, polskie rolnictwo jest niedoinwestowane.

- Producent nie zarabia tyle, ile powinien zarobić, brakuje mu środków. Dzisiaj sytuacja rolników jest tragiczna, zyskują ci, którzy handlują produktem - stwierdził Grzegorz Gałuszka.

Piotr Kopacz z Nowoczesnej uważa, że lider AGROUnii chce zająć miejsce Andrzeja Leppera.

- Widać, że chce zaistnieć i że coś politycznego jest szykowane, chce włączyć w to rodzący się elektorat buntu - dodał gość Studia Politycznego.

Jak informowaliśmy, protestujący rolnicy blokowali w poszczególnych województwach drogi krajowe domagając się m.in. zmiany organizacji handlu w Polsce. W województwie świętokrzyskim utrudnienia były na trasie krajowej nr 9 w Lipniku.

Rolnicy zrzeszeni w AGROunii domagają się zmiany w prowadzeniu polityki międzynarodowej tak, aby uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in: bezczynnej i nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń.

Skomentuj ten wpis

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution