101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wernisaż wystawy malarstwa Radosława Predygiera

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

14

CZE

18:00

locationKielce, Biuro Wystaw Artystycznych

Na wernisaż wystawy malarstwa mieszkającego w Japonii kielczanina Radosława Predygiera zaprasza w piątek 14 czerwca o godzinie 18.00 Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Otwarcie wystawy „Obrazy z Epoki Heisei. Paryż – Warszawa – Japonia” będzie połączone z finisażem wystawy włoskiej fotografii.

W tym roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Tytuł wystawy Radosława Predygiera, którą można będzie oglądać w Galerii Małej do 23 czerwca, nawiązuje do zakończonej w tym roku w Japonii Epoki Heisei, czyli okresu panowania Cesarza Akihito (8 stycznia 1989 – 30 kwietnia 2019).

„Jest to czas, w którym, po dyplomie w Liceum Plastycznym w rodzinnych Kielcach, los i splot życiowych okoliczności zaniosły mnie najpierw do Warszawy, gdzie ukończyłem studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, następnie do Paryża, gdzie zaznałem życia paryskiej bohemy w legendarnej grupie „Electrons Libres” 59 Rivoli i, koniec końców, do Japonii, która stała się moim domem, tak daleko od Ojczyzny – a płótno obrazu, niczym żagiel, niosło mnie przez ten świat, dając nadzieję Piękna, Dobra, Światła i Prawdy. Obrazy prezentowane na wystawie to zapis mojej malarskiej podróży przez życie (…)” – pisze artysta w folderze towarzyszącym ekspozycji.

Radosław Predygier – absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie (1998), a wcześniej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach (1993). W latach 1999-2001 asystent malarstwa u prof. Zygmunta Magnera na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Stypendium artystyczne Museum de l’Art Concret w Mouans Sartoux we Francji w 2000 roku. W latach 2001-2003 członek legendarnej grupy artystycznej „Electrons Libres” 59 Rivoli w Paryżu, z którą współpracuje do dzisiaj. W 2004 prowadził gościnnie pracownie rysunku i malarstwa ściennego w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach. Od roku 2005 mieszka i tworzy w Japonii.

Autor wielu wystaw, filmów dokumentalnych, współtwórca rezydencji artystycznych, warsztatów i koncertów. Współzałożyciel i kierownik Polskiej Misji Artystyczno-Naukowej w Japonii zajmującej się promocją polskiej kultury i sztuki na terenie tego kraju, a stowarzyszonej przy Polskim Instytucie Studiów nad Sztuką Świata. Zajmuje się malarstwem ściennym – al fresco, malarstwem olejnym i video.

14 czerwca BWA zaprasza także na finisaż wystawy włoskiej fotografii w Galerii Dolnej. Udział w wydarzeniu zapowiedziało 14 autorów zdjęć.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia prace członków Circolo Fotografico l’Obiettivo z miejscowości Dolo we Włoszech, zebrane z okazji 45. rocznicy powstania tego klubu. Drugą część ekspozycji stanowią prace członków 13 klubów fotograficznych z okręgu Veneto – jednego z 20 włoskich regionów, wyselekcjonowane podczas dwóch edycji (w 2013 i 2014 roku) konkursu „Praca w Veneto” („Il lavoro nel Veneto”) zorganizowanych przez FIAF – Federazione Italiana Associazioni Fotografiche.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution