101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wystawa prac Czesława Machnickiego

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

11

JAN

18:00

locationKielce, BWA

Czesław Machnicki – z wykształcenia rzeźbiarz, z wyboru również malarz, grafik, poeta. Urodził się 2 sierpnia 1928 roku w Sosnowcu, zmarł 27 listopada 2018 w Kielcach.

W 1997 roku ówczesny dyrektor BWA Marian Rumin pisał o artyście w katalogu do jego wystawy zatytułowanej „Katharsis”: „Niezależnie od wyboru środków artystycznego wyrazu zawsze koncentruje się na człowieku i jego dramacie życia. Z pewnością doświadczenie okrucieństw wojny raz na zawsze ukształtowało jego widzenie życia, z czasem przeniesione zostało w wyobraźnię twórczą. Granica między realnością a kreacją twórczą jest w tym przypadku nieuchwytna tak, jak pomiędzy snem pełnym koszmarów i jawą pozbawioną nadziei sensu. Pytany o swoje twórcze dorastanie powraca pamięcią do czasów okupacji i pierwszych akwarel malowanych w Ośrodku Zdrowia w Kazimierzy Wielkiej, do swoich posług sanitariusza, kolportera i łącznika BCh. Powraca też pamięcią do ludzi tamtych bardzo trudnych dla siebie czasów, kiedy jakaś pani z toruńskiego tworzyła dla niego i jego rówieśników teatrzyk, czy do swoich pierwszych występów w zespole muzycznym, gdzie grał na perkusji i kontrabasie. Wreszcie nauka w Liceum Sztuk Plastycznych i krakowskiej ASP, gdzie pełen niepokoju wędrował po pracowniach rzeźby, malarstwa, grafiki (m.in. Cybisowej, Dunikowskiego, Pronaszki, Rzepińskiego).

W 1954 roku skończył studia, otrzymując stypendium osiedleńcze do Olsztyna, gdzie powstają pierwsze realizacje malarskie, rzeźbiarskie (polichromie Starego Miasta w Olsztynie, pomniki pomordowanym w Mrągowie, Węgorzewie, Dyminach) i gdzie przez pięć lat próbuje pogodzić się z „normalnym” życiem. W 1960 roku przeniósł się do Kielc, gdzie w miejscowym ZPAP przewodniczy rzeźbiarzom, dodatkowo

specjalizując się w reklamie, w czym pomaga mu dwuletnie Studium Reklamy w Warszawie. Pracę i serce poświęca Obywatelskiej Ochronie Pomników Walki i Męczeństwa. Stąd jego znaczący udział w wystawie „Przeciw wojnie” w Muzeum

w Majdanku, ale też w wystawie „Dunikowski i jego uczniowie” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Przypomnieć należy wydany w 1976 r. przez kieleckie BWA bibliofilski autorski tomik: „Czterdzieści prac i dwadzieścia wierszy”.

(…) Jego charakterystyczne opozycje: ciepło-zimno, jasność-ciemność, życie-śmierć to kontrasty artystycznego widzenia, a stany pośrednie to tylko szarość tła, to mglista przestrzeń, w której nieustająco coś iskrzy, to czasoprzestrzeń własnego uciekania w sztukę albo... w śmierć”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution