101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dorobek Dawskich na wystawie w zamku

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

11

LUT

do

31

MAR

locationSandomierz, Muzeum Okręgowe

Wystawę malarstwa Marii i Stanisława Dawskich można oglądać Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. To nieżyjący już przedstawiciele sztuki współczesnej, malarze, graficy, profesorowie związani ze środowiskiem twórczym i akademickim Wrocławia i Warszawy.

Prace pochodzą z kolekcji Muzeum Okręgowego. Dorobek artystów został ich wolą przekazany do tej instytucji 30 lat temu. Na ekspozycji można oglądać m.in. abstrakcyjne obrazy nasycone intensywnością barw, pełne energii i ciekawego przekazu. Jest również kilka aktów kobiecych. Wystawa pokazuje przekrojowo twórczość artystów.

Obrazy trafiły do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. Postarała się o to znająca artystów poetka i pisarka Ludmiła Marjańska. Często przyjeżdżała do Sandomierza, gdzie była w dobrym kontakcie z pracownikami Muzeum Okręgowego.

- Wtedy Dawscy byli już starszymi ludźmi, mieszkali w Warszawie i szukali miejsca, w którym mogliby umieścić dużą kolekcję własnej twórczości. Tak się dobrze złożyło, że padło na Sandomierz - powiedział Jerzy Krzemiński, emerytowany pracownik Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Duży udział w tym, aby dorobek Dawskich umieścić w sandomierskim zamku ma również Urszula Stępień, obecnie kustosz Muzeum Diecezjalnego, która powiedziała, że artystom zależało na tym, aby ich kolekcji nie rozproszyć, ponieważ powinna stanowić integralną całość.

Zbiór prac Marii i Stanisława Dawskich składa się około 500 różnych prac. Są to grafiki, obrazy, rysunki, pamiątki i materiały biograficzne. Na wystawie prezentowana jest tylko część zbioru. Ekspozycję można oglądać do 31 marca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution