101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Arcydzieła Symfoniki

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

15

MAR

19:00

locationKielce, Filharmonia Świętokrzyska

Jeden z najczęściej wykonywanych i nagrywanych koncertów skrzypcowych Sibeliusa oraz ostatnia w dorobku Brahmsa symfonia nie przypadkiem nazywana Elegijną ze względu na nostalgiczny nastrój utworu zabrzmią dziś w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Koncert skrzypcowy d-moll to mistrzowskie dzieło znakomitego kompozytora, ojca narodowego stylu w muzyce fińskiej, przesycone surowym północnym klimatem, z urzekającymi lirycznymi frazami i, jakby dla przeciwwagi, radosnymi, tanecznymi rytmami. IV Symfonię e-moll rozpoczyna muzyka posępna, wyłaniająca się jakby z ciemnej otchłani i stopniowym narastaniem prowadzi nas aż do kunsztownego finału, może najbardziej fascynującej części, zawierającej romantyczną emocjonalność. Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa usłyszymy w interpretacji Agaty Szymczewskiej, laureatki XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Orkiestra Symfoniczna – pod batutą Jacka Rogali.

AGATA SZYMCZEWSKA
Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach.

Koncertowała w słynnych salach koncertowych pod batutą najwybitniejszych dyrygentów. W 2010 zadebiutowała w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska. Regularnie występuje u boku Anne-Sophie Mutter; wraz z zespołem Mutters Virtuosi odbywa tournée w prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na czterech kontynentach. Od ponad 10 lat koncertuje z maestro Seiji Ozawą, biorąc udział w jego projektach, jak International Summer Music Academy w Szwajcarii, Tanglewood Music Festival oraz w koncertach w Azji. Ważnym punktem kariery oprócz koncertów solowych jest muzyka kameralna, którą wykonuje w towarzystwie znakomitych artystów; od 2014 jest członkiem renomowanego Szymanowski Quartet. Laureatka nagrody London Music Masters (2009), Paszportu Polityki, Nagrody TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna oraz 4 Fryderyków. Na koncie ma nagrania kilku płyt, m.in. z koncertami skrzypcowymi Brucha, Mendelssohna oraz Legendą Wieniawskiego wydaną przez firmę Universal Music, a także Modern soul z sonatami młodych kompozytorów polskich. Artystka jest absolwentką Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Agata Szymczewska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution