101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Noc Muzeów IPN 2019

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

18

MAJ

18:00

do

23:59

locationKielce, Instytut Pamięci Narodowej

W sobotni wieczór 18 maja 2019 r., Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, serdecznie zaprasza na nocne zwiedzanie ekspozycji historycznych.

Tematyka tegorocznej edycji Nocy Muzeów nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne, nieznane zdjęcia, czy też reprodukcję albumu fotograficznego obrazującego wydarzenia z tego okresu. Fotografie te zostały przekazane w dniu 8 maja 1969 r. przez Mieczysława Werensa, jako dowód rzeczowy w postępowaniu prowadzonym przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach. W podziemiach będzie można zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Na terenie schronu zostaną zaprezentowane obwieszczenia i odezwy z okresu II wojny światowej oraz "Signal Extra" czyli pogląd na powstanie warszawskie z perspektywy III Rzeszy. Dodatek ten był dołączony do 17. nr gazety "Signal" z 1944 roku. Prezentowany egzemplarz zawiera tekst niemieckiego podporucznika, zatytułowany "Warszawa. Jak to było w rzeczywistości". Autor pokazał w nim głównie bezsens zrywu powstańczego, zdradę sojuszników, a przede wszystkim wyeksponował fakt nieudzielenia powstaniu pomocy przez Armię Czerwoną.

Ponadto goście będą mogli zwiedzić magazyn główny, w którym zaprezentowane zostaną dokumenty przechowywane w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W pracowni reprograficznej zaś, będzie można przyjrzeć się z bliska urządzeniom wykorzystywanym w procesie digitalizacji. Dla zwiedzających udostępniona zostanie również wystawa Akcja AB, prezentująca ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez hitlerowców wiosną i latem 1940 r. na obszarze Generalnego Gubernatorstwa.

Na gości czekać będą też inne atrakcje: pokaz filmów historycznych oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zagrać w gry wydane przez IPN m.in.: Niepodległa, "Polak Mały", "303", ZnajZnak – Sport, ZnajZnak – Pamięć, "Pamięć '39", Miś Wojtek, "Awans - zostań marszałkiem Polski".  Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. 

W godz. 19:00-19:30 archiwiści będą czytać komiks „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”. 

W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution