101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Europejska Noc Muzeów z litografią w BWA

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

18

MAJ

16:00

do

23:59

locationKielce, BWA

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza w sobotę 18 maja do zwiedzania pokonkursowej wystawy II Międzynarodowego Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/2019. Będzie to ostatnia okazja, aby zobaczyć wystawę prezentującą kunszt artystów z Europy, Azji, obu Ameryk i Australii.

Wystawę tworzy 166 litografii 84 artystów z Polski, Słowacji, Czech, Bułgarii, Ukrainy, Estonii, Francji, Macedonii, Finlandii, Norwegii, Austrii, Niemiec, Holandii i Belgii, a także z Japonii, Chin, Argentyny, USA, Kanady i Australii. Jury, które wyselekcjonowało grafiki spośród 275 nadesłanych, zwróciło uwagę na wysoki poziom artystyczny znakomitej większości prac i wyraziło satysfakcję z powodu dużej wartości merytorycznej pokonkursowej wystawy.

W sobotę BWA zaprasza od godz. 16:00 do 24:00. Wstęp bezpłatny.

Od godz. 20:00 do 23:30 kielczanie i turyści mogą połączyć zwiedzanie galerii z grą Muzeaika, którą BWA organizuje razem z muzeami.

Litografia to trudna i wymagająca technika graficzna wykorzystująca procesy chemiczne. Rysunek wykonuje się na specjalnym kamieniu litograficznym, a następnie przenosi go na papier za pomocą prasy litograficznej. Konkurs nawiązuje do kamieniarskich tradycji regionu świętokrzyskiego, w którym niegdyś pozyskiwano kamień litograficzny.

Muzeaika 2019 – „Ukryta różnorodność”

Kieleckie muzea zapraszają na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. Na sobotni wieczór 18 maja dla kielczan oraz turystów przygotowały zwiedzanie połączone z grą „Ukryta różnorodność”.

Kielecka Muzeaika to gra przygotowana wspólnie przez Muzeum Narodowe, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Zarówno nocne zwiedzanie, jak i gry muzealne, od kilku lat cieszą się dużą popularnością, wśród gości; jest wiele osób, które mają pełne prawo uważać się za znawców kieleckich muzeów. W tym roku w trakcie gry muzealnicy chcą zaprezentować różnorodność swojej oferty, dlatego tematem zabawy będą eksponaty, które nie są oczywiste w muzeach i galerii sztuki. Wśród zagadek nie zabraknie pytań na spostrzegawczość i logiczne myślenie.

Uczestnicy gry będą mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania konkursowe umieszczone na karcie gry, która będzie dostępna od godziny 20.00 w siedzibach organizatorów i na ich stronach internetowych. By wziąć udział w konkursie należy odwiedzić wszystkie wskazane placówki. Zabawa będzie trwała od godziny 20.00 do 23.30. Należy pamiętać, by wypełnioną kartę zostawić w jednym z muzeów przed godziną 23.30. Dla uczestników konkursu, którzy najlepiej odpowiedzą na pytania, muzea przygotowały nagrody i dyplomy. Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 maja 2019 r. o godzinie 16.00 w Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach (Rynek 3).

Kieleckie instytucje kultury zorganizowały Muzeaikę po raz pierwszy w 2011 roku. Gra odbywa się co roku w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która jest związana z obchodzonym 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzealnika.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution