101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zakończenie sezonu w Filharmonii

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

14

CZE

19:00

locationKielce, Filharmonia Świętokrzyska

Jeśli przez moment ktoś z Państwa Melomanów poczuł się zaniepokojony, że zakończenie sezonu oznacza brak koncertów w Filharmonii w miesiącach letnich, śpieszymy zapewnić, iż Lato w Filharmonii, a w nim pełne muzyki wieczory na dziedzińcu, jest już zapięte na ostatni guzik.

Natomiast Orkiestra Symfoniczna FŚ wystąpi m.in. 5 lipca na Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju.

Sezon zakończymy Arcydziełami symfoniki, a gwiazdą wieczoru będzie Maria Sławek – młoda skrzypaczka o wielkiej wrażliwości muzycznej i bardzo dobrym warsztacie. Artystka występuje nie tylko solo, ale również w duecie z Piotrem Różańskim oraz jest członkiem wyjątkowego zespołu – sekstetu smyczkowego, który tworzy wraz z najwybitniejszymi muzykami swojego pokolenia: Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim.

W jej interpretacji usłyszymy Symfonię hiszpańską d-moll Édouarda LALO – francuskiego kompozytora (ale mającego ponoć korzenie hiszpańskie), pełne rozmachu, wirtuozerii skrzypcowej i z niemal równorzędnymi partiami orkiestrowymi. dzieło koncertujące zadedykowane jednemu z największych skrzypków – Pablowi de Sarasate. Aż pięcioczęściowa budowa sytuuje utwór między symfonią a koncertem skrzypcowym, natomiast „hiszpańskość” zapewniają mu iberyjski koloryt i żywiołowa rytmika.

Nasz wieczór rozpocznie jednak Mona Lisa Gioconda, preludium symfoniczne skomponowane w stylu późno romantycznym.

Po przerwie zaprezentujemy Symonię B-dur autorstwa 22-letniego wówczas Ignacego Dobrzyńskiego – dzieło pełne urokliwych tematów i współbrzmień.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii pokieruje oczywiście gospodarz Filharmonii – Jacek Rogala.

MARIA SŁAWEK
Skrzypaczka, solistka i kameralistka. Występowała na wielu scenach w Polsce i za granicą. Brała udział w festiwalach (m.in. Muzyka w starym Krakowie, Mozartiana w Gdańsku, Festival International de Musique de chambre en Charente we Francji, Emanacje, Letnie Koncerty na Grochowskiej, Warszawska Jesień. Od 2007 tworzy duet z pianistą Piotrem Różańskim (debiutancka płyta z sonatami R. Schumanna oraz S. Prokofiewa oraz album z dziełami na skrzypce i fortepian M. Weinberga objęta patronatem Programu 2. Polskiego Radia). Od 2009 współtworzy sekstet smyczkowy wraz z Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim. Jej nagrania były wielokrotnie prezentowane na antenie Polskiego Radia. W 2007 otrzymała nagrodę Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury, jest także laureatką nagrody The Georg Solti Foudation. Kształciła się pod kierunkiem Wiesława Kwaśnego i Dory Schwarzberg. Doskonaliła swoje umiejętności pod okiem Kai Danczowskiej, Maxima Vengerova, Wandy Wiłkomirskiej. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie pracuje na stanowisku asystenta. Posiada stopień doktora sztuk muzycznych. Artystka gra na instrumencie Charles Francois Gand z pracowni Nicola Lupot ( Paryż 1817).

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution