101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dramat Wolności - wystawa na murach Aresztu

Data publikacji: 21.11.2014 16:50
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
21.11.2014 Kielce. Dramat wolności  wystawa prac wielkoformatowych na murach Aresztu Śledczego w Kielcach.

21.11.2014 Kielce. Dramat wolności - wystawa prac wielkoformatowych na murach Aresztu Śledczego w Kielcach.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Ponad 80. wielkoformatowych prac, autorstwa twórców z Polski, Czech i Niemiec można oglądać na murach aresztu śledczego w Kielcach. Wystawa jest elementem przeprowadzonego w areszcie projektu "Dramat wolności", ktorego pomysłodawcą jest prof. Zbigniew Bajek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dodatkowo, w więziennej galerii "Za Kratą" znajduje się kilkadziesiąt prac, wykonanych przez więźniów.

W ramach warsztatów plastycznych, wspólnie z artystami z Krakowa i Ostrawy stworzyli oni czarno-białe obrazy, związane z tematem wolności. Jak mówi kierownik oddziału penitencjarnego w kieleckim areszcie Janusz Tusznio, prace trwały przez tydzień. Około 40. skazanych tworzyło swoje dzieła w pracowniach plastycznych w oddziałach mieszkalnych. Warsztaty trwały od godziny 8.00 do 16.00, z przerwą na obiad. Każdy przedstawił tematykę wolności według osobistych odczuć i umiejętności artystycznych. Na obrazach pojawiają się np. rodzina, sąd i kraty. Są też prace inspirowane poezją oraz przedstawione w formie komiksu.

Na dziedzińcu aresztu śledczego powstał też czarno-biały mural. Osadzeni wykonali go wspólnie z artystą street artu Kamilem Kuzko z ASP - dodaje Janusz Tusznio. Mural ma długość 62 metrów. W areszcie zostanie na wiele lat, zmieniając monotonny wygląd więziennych murów. 

Psycholog więzienny Marcjanna Pakuła dodaje, że udział w projekcie był dla osadzonych rodzajem terapii poprzez sztukę. Wykonując pracę plastyczną, mogli oni swobodnie przenosić wszystkie emocje na obraz. Taki sposób wyrażania gniewu lub frustracji jest bezpieczny, bo nie podlega ocenie. Po zakończeniu projektu więźniowie mówili, że chcieliby mieć więcej takich zajęć - przyznaje Marcjanna Pakuła.

Wystawę "Dramat wolności" na murach aresztu śledczego w Kielcach można oglądać do 5 grudnia. Codziennie o godzinie 12.00 sprzed galerii BWA będzie odjeżdżał autobus, którym można za darmo dojechać na miejsce wystawy. Osoby, które chciałyby dodatkowo obejrzeć prace więźniów w Galerii Za Kratą, powinny z wyprzedzeniem skontaktować się z dyrekcją kieleckiego aresztu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution