101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

OMPiO miejscem strategicznych bitew

Data publikacji: 09.01.2016 09:13
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Autor: Wojciech Habdas / Radio Kielce

22 zawodników z całej Polski weźmie udział w strategicznej grze historycznej "Ogniem i mieczem" w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Uczestnicy będą rywalizowali w parach. Na każdym stanowisku znajdą się kolekcjonerskie modele związane m. in. z walkami polsko-kozackimi oraz bitwami ze Szwecją, które opisywał Henryk Sienkiewicz. Do dyspozycji graczy będą też wojska litewskie, moskiewskie, tureckie i armia brandenburska – mówi Bruno Wojtasik z Ośrodka.

Gra wygląda jak szachy, ale jest bardziej skomplikowana, bo uczestnicy zamiast 16 figurek, mają ich kilkadziesiąt. Gra polega na łączeniu strategii ze szczęściem. Poza poruszaniem figurami, jak np. w szachach, gracz rzuca też kostkami, co daje dodatkowy element zaskoczenia.

Przeciwnik niekoniecznie musi zginąć. Wystarczy uzyskać nad nim przewagę taktyczną, co jest możliwe nawet przy mniejszej liczebności wojsk. Gra często inspiruje uczestników do pogłębiania wiedzy o walkach i sojuszach historycznych Rzeczypospolitej. Nie wymaga jednak dobrej znajomości historii – dodaje Bruno Wojtasik. Uczestnicy mogą bowiem kreować sytuacje, które nie miały miejsca. Dopuszczalne są tzw. niehistoryczne sojusze, jak np. Polska przeciwko Litwie lub Polska z Moskwą.

Uczestnicy gry "Ogniem i mieczem" stoczą trzy bitwy. Ich zmagania będzie można oglądać w dziś od godziny 10.00 w sali konferencyjnej OMPiO.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce