101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

OMPiO miejscem strategicznych bitew

Data publikacji: 09.01.2016 09:13
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

8.1.2016 Kielce. OMPiO.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

22 zawodników z całej Polski weźmie udział w strategicznej grze historycznej "Ogniem i mieczem" w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Uczestnicy będą rywalizowali w parach. Na każdym stanowisku znajdą się kolekcjonerskie modele związane m. in. z walkami polsko-kozackimi oraz bitwami ze Szwecją, które opisywał Henryk Sienkiewicz. Do dyspozycji graczy będą też wojska litewskie, moskiewskie, tureckie i armia brandenburska – mówi Bruno Wojtasik z Ośrodka.

Gra wygląda jak szachy, ale jest bardziej skomplikowana, bo uczestnicy zamiast 16 figurek, mają ich kilkadziesiąt. Gra polega na łączeniu strategii ze szczęściem. Poza poruszaniem figurami, jak np. w szachach, gracz rzuca też kostkami, co daje dodatkowy element zaskoczenia.

Przeciwnik niekoniecznie musi zginąć. Wystarczy uzyskać nad nim przewagę taktyczną, co jest możliwe nawet przy mniejszej liczebności wojsk. Gra często inspiruje uczestników do pogłębiania wiedzy o walkach i sojuszach historycznych Rzeczypospolitej. Nie wymaga jednak dobrej znajomości historii – dodaje Bruno Wojtasik. Uczestnicy mogą bowiem kreować sytuacje, które nie miały miejsca. Dopuszczalne są tzw. niehistoryczne sojusze, jak np. Polska przeciwko Litwie lub Polska z Moskwą.

Uczestnicy gry "Ogniem i mieczem" stoczą trzy bitwy. Ich zmagania będzie można oglądać w dziś od godziny 10.00 w sali konferencyjnej OMPiO.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions