101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Woj. częstochowskie nie kosztem świętokrzyskiego

Data publikacji: 09.01.2016 12:50
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

09.01.2016. Konferencja Platformy Obywatelskiej. Posłowie Marzena Okła-Drewnowicz i Artur Gierada
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Posłowie Platformy Obywatelskiej są zaniepokojeni odpowiedzią na interpelację w sprawie planów utworzenia województwa częstochowskiego kosztem regionu świętokrzyskiego. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek napisał w niej, że "nie jest planowane dokonanie zasadniczych zmian w istniejącym podziale terytorialnym państwa. MSWiA dopuszcza natomiast możliwość wprowadzenia korekt".

Na zwołanej dziś konferencji prasowej posłowie PO: Artur Gierada i Marzena Okła-Drewnowicz przekonywali, że te korekty będą dotyczyć województwa świętokrzyskiego. W opinii Marzeny Okły-Drewnowicz świadczyć ma o tym zdanie, że kluczowe znaczenie ma wspieranie obszarów o słabszym tempie rozwoju. - Takich argumentów używają właśnie zwolennicy utworzenia województwa częstochowskiego wskazując na słabsze możliwości rozwoju w ramach dotychczasowego podziału administracyjnego - powiedziała posłanka.

Artur Gierada dodawał, że zmiany w strukturze administracyjnej mogą być również pretekstem do przeprowadzenia przyspieszonych wyborów samorządowych. - W budżecie na ten rok zwiększono finansowanie Państwowej Komisji Wyborczej z 50 do 90 milionów złotych. W sytuacji, w której nie mają się odbyć żadne wybory w tym roku ta zmiana jest szczególnie zastanawiająca - powiedział Artur Gierada.

Z inicjatywą powołania województwa częstochowskiego występował w okresie kampanii wyborczej poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Girzyński. W jednym z wywiadów nie wykluczył on, że obszar nowego województwa mógłby obejmować także powiat włoszczowski. Na antenie Radia Kielce zaprzeczał później, by nowy region miał obejmować część województwa świętokrzyskiego.

Przeciwko wyodrębnianiu powiatu włoszczowskiego z naszego województwa protestowali nie tylko parlamentarzyści PO i PSL. Swój sprzeciw wyraziły także: samorząd miejski i powiatowy we Włoszczowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions