101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W obronie wolnych mediów. Kolejna pikieta KOD

Data publikacji: 09.01.2016 14:29 / Data aktualizacji: 09.01.2016 15:53
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

09.01.2016 Kielce. Komitet Obrony Demokracji manifestuje w obronie wolnych mediów pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkaset osób wzięło udział w pikiecie "Wolne media – Nie pozwólmy, aby zamknięto nam usta", którą zorganizował w Kielcach świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji. Zgromadzeni przynieśli biało – czerwone i unijne flagi, a także transparenty z napisami "Scyzoryki w obronie demokracji”, "„Wolna Europo wróć” czy "Kupujcie grzebienie, bo idą wszawe czasy".

Bezpośrednim powodem demonstracji było wejście w życie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej.

Urszula Kamińska ze świętokrzyskiego KOD nazwała uchwalone tuż przed końcem roku przepisy blokowaniem wolności słowa. - To już się dzieje, blokowane są osoby, które pracują słowem. Dotąd funkcjonowała arena, na której mogły ścierać się różne poglądy, a teraz nie będzie dyskusji i ścierania się poglądów, pojawi się jednostronność i jedynie słuszne przekazy – powiedziała Urszula Kamińska.

W pikiecie, która odbyła się przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza, wzięła udział 89-letnia wnuczka pisarza – Jadwiga Sienkiewicz. W swym wystąpieniu przestrzegała, że nadchodzące czasy mogą przypominać epokę Nerona. W wypowiedzi dla Radia Kielce powiedziała, że jej obecność to wyraz sprzeciwu wobec polityki obecnego rządu.

Na początku pikiety jej uczestnicy symbolicznie zakleili plastrami usta i w milczeniu wyrażali swoje niezadowolenie. W późniejszych wystąpieniach podkreślali potrzebę obywatelskiego zaangażowania i występowania w obronie niezależności mediów publicznych.

W opinii organizatorów w kieleckiej pikiecie wzięło udział około 500 osób. Pilnująca porządku policja nie szacowała ilości zgromadzonych. Podobne demonstracje odbyły się w kilkunastu miastach w Polsce.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions