101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

W obronie wolnych mediów. Kolejna pikieta KOD

Data publikacji: 09.01.2016 14:29 / Data aktualizacji: 09.01.2016 15:53
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Autor: Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkaset osób wzięło udział w pikiecie "Wolne media – Nie pozwólmy, aby zamknięto nam usta", którą zorganizował w Kielcach świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji. Zgromadzeni przynieśli biało – czerwone i unijne flagi, a także transparenty z napisami "Scyzoryki w obronie demokracji”, "„Wolna Europo wróć” czy "Kupujcie grzebienie, bo idą wszawe czasy".

Bezpośrednim powodem demonstracji było wejście w życie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej.

Urszula Kamińska ze świętokrzyskiego KOD nazwała uchwalone tuż przed końcem roku przepisy blokowaniem wolności słowa. - To już się dzieje, blokowane są osoby, które pracują słowem. Dotąd funkcjonowała arena, na której mogły ścierać się różne poglądy, a teraz nie będzie dyskusji i ścierania się poglądów, pojawi się jednostronność i jedynie słuszne przekazy – powiedziała Urszula Kamińska.

W pikiecie, która odbyła się przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza, wzięła udział 89-letnia wnuczka pisarza – Jadwiga Sienkiewicz. W swym wystąpieniu przestrzegała, że nadchodzące czasy mogą przypominać epokę Nerona. W wypowiedzi dla Radia Kielce powiedziała, że jej obecność to wyraz sprzeciwu wobec polityki obecnego rządu.

Na początku pikiety jej uczestnicy symbolicznie zakleili plastrami usta i w milczeniu wyrażali swoje niezadowolenie. W późniejszych wystąpieniach podkreślali potrzebę obywatelskiego zaangażowania i występowania w obronie niezależności mediów publicznych.

W opinii organizatorów w kieleckiej pikiecie wzięło udział około 500 osób. Pilnująca porządku policja nie szacowała ilości zgromadzonych. Podobne demonstracje odbyły się w kilkunastu miastach w Polsce.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce