101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W OMPiO stoczono grę bitewną

Data publikacji: 09.01.2016 14:36
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

09.01.2016. Strategiczna gra historyczna "Ogniem i mieczem" w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

18 zawodników z całego kraju wzięło udział w turnieju figurkowej gry bitewnej "Ogniem i Mieczem" w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Uczestnicy dowodzili armiami z XVII wieku, między innymi polskimi, ale wybrać można było również oddziały moskiewskie, szwedzkie czy litewskie. Bitwy prowadzi się przy pomocy odpowiedniego przemieszczania figurek oraz rzutów kośćmi.

Jak mówi Bruno Wojtasik z Ośrodka "Ogniem i Mieczem" to polska gra, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. - Wśród gier bitewnych są popularne tytuły takie jak Warhammer, ale jest to czysta fantastyka i tam nie ma wątku naszej tożsamości. A "Ogniem i Mieczem” opisuje całą historię trylogii Sienkiewicza, która w dodatku jest pasjonująca też dla zagranicznych graczy. Dlatego jest też wersja angielska "Ogniem i Mieczem” – informuje Bruno Wojtasik.

To właśnie skupienie się na przeszłości Polski oraz siedemnastowiecznej Europy jest jedną z zalet gry "Ogniem i Mieczem”. Zbigniew Krywosz z Kielc, wicemistrz Polski przekonuje, że gra jest idealnym połączeniem przyjemnej rozrywki z pożyteczną nauką historii. - Uczy też postaw patriotycznych, jednak ten wiek obfitował w wielkie zwycięstwa Polski. Mój syn ma prawie 9 lat, a już wie, co to jest husaria, co to jest rajtaria, kim byli petyhorcy. Wie, że były bitwy pod Warszawą – mówi Zbigniew Krywosz.

Współorganizatorem turnieju "Ogniem i Mieczem” jest Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. OMPiO planuje kolejne spotkania dla miłośników gier bitewnych i historii.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions