101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Marszem uczcili Powstańców Styczniowych

Data publikacji: 23.01.2016 09:02 / Data aktualizacji: 23.01.2016 18:55
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

23.1.2016 Bodzentyn. Zakończenie 23. Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Ponad 200 osób wzięło udział w tegorocznym Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego. Wśród uczestników dominowała młodzież ze związku strzeleckiego "Strzelec". Tak jak 153 lata temu powstańcy, tak w sobotę piechurzy wyruszyli rano z Suchedniowa, by dotrzeć do Bodzentyna.

 

- Jestem tu już piąty raz i nie wyobrażam sobie innej formy upamiętnienia rocznicy powstania. W ten sposób sam mogę się poczuć jak powstaniec, przeżyć namiastkę tego co oni w 1863 roku – przyznał jeden z członków staszowskiej grupy rekonstrukcyjnej "Jędrusie”. Jak dodali inni uczestnicy marszu – mróz dał się we znaki, stopy przemarzły, ale te drobne dolegliwości rekompensuje atmosfera i fakt, że upamiętnia się ważne wydarzenie z historii naszego kraju.

Podczas uroczystości na Rynku Górnym w Bodzentynie odsłonięto płaskorzeźbę pamiątkowego orła dzierżącego w szponach krzyż i koronę cierniową, symbolizujące wiarę i męczeństwo powstańców. Orzeł wykonany przez kieleckiego artystę Sławomira Micka zawisł nad tablicą upamiętniającą 150 rocznicę powstania. Inicjatorem umieszczenia orła na bodzentyńskim rynku był Witold Comber, prawnuk jednego z powstańców.

Jak powiedział – dobrze pamiętam opowieści powstańcze, których słuchałem jeszcze jako dziecko. Poza tym pamiętam dwa orły, które przed laty znajdowały się na rynku w Bodzentynie. Jeden z nich wisiał na ścianie dawnego budynku ratusza. Drugi na kamienicy przy ulicy Langiewicza. Ale żaden nie przetrwał działań wojennych. Właśnie dlatego zależało mi, by powstańczy orzeł powrócił w to godne miejsce i dodał mu splendoru. By przypominał o historii nie tylko mieszkańcom naszego miasteczka, ale i odwiedzającym je turystom – dodał Witold Comber.

Po apelu poległych uczestnicy 23. Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego udali się na nocleg do pobliskiej miejscowości Mostki. W niedzielę wezmą udział w ostatnim dniu Centralnych Uroczystości 153. Rocznicy Powstania Styczniowego, które – jak zapowiada Daniel Woś, komandor marszu – przeniosą się do Wąchocka.

W uroczystościach w Wąchocku wezmą udział władze lokalne i samorządowe, a także strzelcy, którzy na marsz dotarli m. in. z Kielc, Pińczowa, Kazimierzy Wielkiej, a także Warszawy i Poznania.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions