101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

Marszem uczcili Powstańców Styczniowych

Data publikacji: 23.01.2016 09:02 / Data aktualizacji: 23.01.2016 18:55
Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Autor: Wojciech Habdas / Radio Kielce

Ponad 200 osób wzięło udział w tegorocznym Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego. Wśród uczestników dominowała młodzież ze związku strzeleckiego "Strzelec". Tak jak 153 lata temu powstańcy, tak w sobotę piechurzy wyruszyli rano z Suchedniowa, by dotrzeć do Bodzentyna.

 

- Jestem tu już piąty raz i nie wyobrażam sobie innej formy upamiętnienia rocznicy powstania. W ten sposób sam mogę się poczuć jak powstaniec, przeżyć namiastkę tego co oni w 1863 roku – przyznał jeden z członków staszowskiej grupy rekonstrukcyjnej "Jędrusie”. Jak dodali inni uczestnicy marszu – mróz dał się we znaki, stopy przemarzły, ale te drobne dolegliwości rekompensuje atmosfera i fakt, że upamiętnia się ważne wydarzenie z historii naszego kraju.

Podczas uroczystości na Rynku Górnym w Bodzentynie odsłonięto płaskorzeźbę pamiątkowego orła dzierżącego w szponach krzyż i koronę cierniową, symbolizujące wiarę i męczeństwo powstańców. Orzeł wykonany przez kieleckiego artystę Sławomira Micka zawisł nad tablicą upamiętniającą 150 rocznicę powstania. Inicjatorem umieszczenia orła na bodzentyńskim rynku był Witold Comber, prawnuk jednego z powstańców.

Jak powiedział – dobrze pamiętam opowieści powstańcze, których słuchałem jeszcze jako dziecko. Poza tym pamiętam dwa orły, które przed laty znajdowały się na rynku w Bodzentynie. Jeden z nich wisiał na ścianie dawnego budynku ratusza. Drugi na kamienicy przy ulicy Langiewicza. Ale żaden nie przetrwał działań wojennych. Właśnie dlatego zależało mi, by powstańczy orzeł powrócił w to godne miejsce i dodał mu splendoru. By przypominał o historii nie tylko mieszkańcom naszego miasteczka, ale i odwiedzającym je turystom – dodał Witold Comber.

Po apelu poległych uczestnicy 23. Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego udali się na nocleg do pobliskiej miejscowości Mostki. W niedzielę wezmą udział w ostatnim dniu Centralnych Uroczystości 153. Rocznicy Powstania Styczniowego, które – jak zapowiada Daniel Woś, komandor marszu – przeniosą się do Wąchocka.

W uroczystościach w Wąchocku wezmą udział władze lokalne i samorządowe, a także strzelcy, którzy na marsz dotarli m. in. z Kielc, Pińczowa, Kazimierzy Wielkiej, a także Warszawy i Poznania.

Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce