101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

KOD manifestował przeciw inwigilacji Internetu

Data publikacji: 23.01.2016 09:08 / Data aktualizacji: 23.01.2016 14:56
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Autor: Wojciech Habdas / Radio Kielce

Kilkaset osób demonstrowało przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza w Kielcach przeciwko inwigilacji Internetu. Pikietę zorganizował świętokrzyski oddział Komitetu Obrony Demokracji. Zgromadzeni przynieśli biało-czerwone i unijne flagi, symbole KOD i transparenty z napisami "Świętokrzyski@ przeciw ACTA-bis", "Stop inwigilacji" czy "dobra zmiana dopadła nasze komputery".

Reprezentująca świętokrzyski KOD Joanna Opozda zwracała uwagę na niebezpieczeństwa związane z nową ustawą o policji. - Wyobraźcie sobie Państwo możliwość swobodnego korzystania z rozmów telefonicznych i przeglądania stron internetowych, kiedy policja będzie mogła bez zgody sądu sprawdzać, co robimy i co nas interesuje – mówiła Joanna Opozda.

Pikietujący skandowali hasło "mieli słuchać, będą podsłuchiwać” i zakładali słuchawki na uszy, by symbolicznie pokazać jak wyglądają "Ludzie na podsłuchu”, a jeden z protestujących podeptał i zniszczył słuchawki jako wyraz niezadowolenia z przyjmowanych przez Sejm rozwiązań.

W demonstracji wziął udział były prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun. Odnosił się w swym wystąpieniu do zmian wprowadzonych w ustawie o radiofonii i telewizji. - Wolne media to nie jest kwestia zmian personalnych, to bezprecedensowe w Europie zlikwidowanie niezależności. Formalne, prawne podporządkowanie publicznego radia i telewizji rządowi, nawet na Węgrzech jest lepiej – stwierdził.

W kieleckiej pikiecie KOD uczestniczyła także eurodeputowana PO Róża Thun. - Nie boimy się i nie damy się zastraszyć, nie pozwolimy sobie odebrać wolności – mówiła do zgromadzonych. - Obywatele nie chcą wracać do czasów, kiedy podsłuchiwano nasze rozmowy telefoniczne, kontrolowano korespondencję i wzywano na przesłuchania. Mam wciąż nadzieję, że rządząca większość dostrzeże masowość tego protestu i wycofa się ze skandalicznych rozwiązań – mówiła eurodeputowana.

Podobne demonstracje zorganizowano w 37 miastach w Polsce i w ośmiu poza granicami kraju. Działacze KOD zapowiedzieli, że jeśli władza nie wycofa się z forsowanych rozwiązań odbędą się kolejne protesty.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce