101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

KOD manifestował przeciw inwigilacji Internetu

Data publikacji: 23.01.2016 09:08 / Data aktualizacji: 23.01.2016 14:56
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

23.1.2016 Kielce. KOD manifestował przeciw inwigilacji internetu.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Kilkaset osób demonstrowało przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza w Kielcach przeciwko inwigilacji Internetu. Pikietę zorganizował świętokrzyski oddział Komitetu Obrony Demokracji. Zgromadzeni przynieśli biało-czerwone i unijne flagi, symbole KOD i transparenty z napisami "Świętokrzyski@ przeciw ACTA-bis", "Stop inwigilacji" czy "dobra zmiana dopadła nasze komputery".

Reprezentująca świętokrzyski KOD Joanna Opozda zwracała uwagę na niebezpieczeństwa związane z nową ustawą o policji. - Wyobraźcie sobie Państwo możliwość swobodnego korzystania z rozmów telefonicznych i przeglądania stron internetowych, kiedy policja będzie mogła bez zgody sądu sprawdzać, co robimy i co nas interesuje – mówiła Joanna Opozda.

Pikietujący skandowali hasło "mieli słuchać, będą podsłuchiwać” i zakładali słuchawki na uszy, by symbolicznie pokazać jak wyglądają "Ludzie na podsłuchu”, a jeden z protestujących podeptał i zniszczył słuchawki jako wyraz niezadowolenia z przyjmowanych przez Sejm rozwiązań.

W demonstracji wziął udział były prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun. Odnosił się w swym wystąpieniu do zmian wprowadzonych w ustawie o radiofonii i telewizji. - Wolne media to nie jest kwestia zmian personalnych, to bezprecedensowe w Europie zlikwidowanie niezależności. Formalne, prawne podporządkowanie publicznego radia i telewizji rządowi, nawet na Węgrzech jest lepiej – stwierdził.

W kieleckiej pikiecie KOD uczestniczyła także eurodeputowana PO Róża Thun. - Nie boimy się i nie damy się zastraszyć, nie pozwolimy sobie odebrać wolności – mówiła do zgromadzonych. - Obywatele nie chcą wracać do czasów, kiedy podsłuchiwano nasze rozmowy telefoniczne, kontrolowano korespondencję i wzywano na przesłuchania. Mam wciąż nadzieję, że rządząca większość dostrzeże masowość tego protestu i wycofa się ze skandalicznych rozwiązań – mówiła eurodeputowana.

Podobne demonstracje zorganizowano w 37 miastach w Polsce i w ośmiu poza granicami kraju. Działacze KOD zapowiedzieli, że jeśli władza nie wycofa się z forsowanych rozwiązań odbędą się kolejne protesty.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions