101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

Marsz Pamięci na Karczówkę szlakiem Powstańców

Data publikacji: 24.01.2016 10:05
Autor: Paweł Klepka / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Autor: Wojciech Habdas / Radio Kielce

W klasztorze ojców Pallotynów na kieleckiej Karczówce odbyły się dziś uroczystości 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Spotkanie na polanie klasztornej odbyło się w 100-lecie odprawionej na wzgórzu pierwszej polowej mszy i odezwy do rodaków z 1916 roku.

W Marszu Pamięci na Karczówkę o 9.30 wyruszyły dwie grupy piechurów. Jedna - sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp w Białogonie, a druga rozpoczęła marsz na Czarnowie, ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej.

Następnie obie grupy spotkały się przy krzyżu na górze Brusznia i stamtąd wspólnie przemaszerowały na Karczówkę do kościoła św. Karola Boromeusza.

Uroczystości na Karczówce rozpoczęły się o około 12.30.  Było to przypomnienie spotkania z 23 stycznia 1916 roku. W odprawionej wtedy mszy polowej po raz pierwszy oficjalnie świętowano pamięć powstańców styczniowych 1863 roku i legionistów polskich 1914 roku, poświęcono także krzyż ustawiony przed wjazdem na wzgórze.

Podczas dzisiejszego spotkania została odczytana historyczna odezwa do rodaków z 1916 roku, a jego uczestnicy otrzymali specjalną okolicznościową gazetę „Kuryer Kielecki”. Przed klasztorem obecne były grupy rekonstrukcyjne oraz poczty sztandarowe instytucji i organizacji kombatanckich i patriotycznych.

Przed godziną 13.00 uczestnicy przeszli uroczystym orszakiem do kościoła na Karczówce na mszę w intencji powstańców styczniowych i legionistów polskich.

Około 14.00 orszak uczestników przeszedł przed pomnik powstańców styczniowych 1863 roku, gdzie odbył się Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa.

Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce