101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

"Opatówka" bardziej atrakcyjna dla turystów

Data publikacji: 11.01.2017 14:59
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.01.2017 Nowa Słupia. Dom opata. tzw. Opatówka.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

XVIIII-wieczny Dom Opata w Nowej Słupi zostanie wyremontowany, dzięki czemu ma być bardziej atrakcyjny dla turystów. W planach jest powrót do benedyktyńskich tradycji obiektu i stworzenie tam skryptorium. Turyści, a szczególnie dzieci i młodzież podczas szkolnych wycieczek będą mogli uczestniczyć w warsztatach kaligraficznych. Skryptorium będzie się znajdowało na pierwszym piętrze budynku, gdzie obecnie mieści się gminna biblioteka.

Istniejące tam drewniane stropy, grube mury i średniowieczne łuki będą tworzyć atmosferę sprzyjającą pracy ze średniowiecznym pismem – twierdzi Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W skryptorium pojawią się multimedia prezentujące historię piśmiennictwa. Pojawią się kałamarze, gęsie pióra i drewniane pulpity, przy których uczestnicy warsztatów pod okiem instruktora będą zgłębiać tajniki kaligrafii.
 
Projekt przewiduje tez zmiany wokół Domu Opata. Na placu, który znajduje się w drodze na Św. Krzyż turyści będą mogli skorzystać z wiat turystycznych. Powstanie też ogród benedyktyński – zapowiada Piotr Sepioło. Będzie tam można zobaczyć zioła, wykorzystywane dawniej przez benedyktynów do tworzenia leków. Niegdyś obok Domu Opata istniał szpital i apteka.
 
Tak zwana „Opatówka” ma ok. 80 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Obecnie siedzibę ma tam gminna biblioteka, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi i Informacja Turystyczna. Część instytucji i organizacji będzie musiało się przenieść. Na miejscu pozostanie tylko informacja turystyczna i skryptorium – informuje wójt Nowej Słupi Andrzej Gąsior. Jeden z budynków gminnych zostanie dostosowany do potrzeb stowarzyszenia. Natomiast biblioteka zostanie tymczasowo przeniesiona do osób prywatnych, zanim uda się znaleźć dla niej kolejną siedzibę.
 
Planowane prace wewnątrz i wokół Domu Opata będą kosztować ok. 300 tysięcy złotych. Zostaną sfinansowane w znacznej części z pieniędzy unijnych dla obszaru Gór Świętokrzyskich. W tym roku zaplanowano procedury przetargowe. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Niewykluczone, że skryptorium benedyktyńskie zostanie udostępnione turystom przed sezonem turystycznym 2018.

Dom Opata powstał w XVIII wieku. Wtedy było to probostwo opata benedyktyńskiego, przylegające do istniejącego obok szpitala i przytułku dla starszych oraz ubogich. Obok znajdował się tez kościół św. Michała. Bryła „Opatówki” zachowała się w niezmienionym kształcie. Natomiast kościół uległ zniszczeniu, obok znajdują się jedynie fundamenty świątyni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions