101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

"Opatówka" bardziej atrakcyjna dla turystów

Data publikacji: 11.01.2017 14:59
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Autor: Jarosław Kubalski / Radio Kielce

XVIIII-wieczny Dom Opata w Nowej Słupi zostanie wyremontowany, dzięki czemu ma być bardziej atrakcyjny dla turystów. W planach jest powrót do benedyktyńskich tradycji obiektu i stworzenie tam skryptorium. Turyści, a szczególnie dzieci i młodzież podczas szkolnych wycieczek będą mogli uczestniczyć w warsztatach kaligraficznych. Skryptorium będzie się znajdowało na pierwszym piętrze budynku, gdzie obecnie mieści się gminna biblioteka.

Istniejące tam drewniane stropy, grube mury i średniowieczne łuki będą tworzyć atmosferę sprzyjającą pracy ze średniowiecznym pismem – twierdzi Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W skryptorium pojawią się multimedia prezentujące historię piśmiennictwa. Pojawią się kałamarze, gęsie pióra i drewniane pulpity, przy których uczestnicy warsztatów pod okiem instruktora będą zgłębiać tajniki kaligrafii.
 
Projekt przewiduje tez zmiany wokół Domu Opata. Na placu, który znajduje się w drodze na Św. Krzyż turyści będą mogli skorzystać z wiat turystycznych. Powstanie też ogród benedyktyński – zapowiada Piotr Sepioło. Będzie tam można zobaczyć zioła, wykorzystywane dawniej przez benedyktynów do tworzenia leków. Niegdyś obok Domu Opata istniał szpital i apteka.
 
Tak zwana „Opatówka” ma ok. 80 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Obecnie siedzibę ma tam gminna biblioteka, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi i Informacja Turystyczna. Część instytucji i organizacji będzie musiało się przenieść. Na miejscu pozostanie tylko informacja turystyczna i skryptorium – informuje wójt Nowej Słupi Andrzej Gąsior. Jeden z budynków gminnych zostanie dostosowany do potrzeb stowarzyszenia. Natomiast biblioteka zostanie tymczasowo przeniesiona do osób prywatnych, zanim uda się znaleźć dla niej kolejną siedzibę.
 
Planowane prace wewnątrz i wokół Domu Opata będą kosztować ok. 300 tysięcy złotych. Zostaną sfinansowane w znacznej części z pieniędzy unijnych dla obszaru Gór Świętokrzyskich. W tym roku zaplanowano procedury przetargowe. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Niewykluczone, że skryptorium benedyktyńskie zostanie udostępnione turystom przed sezonem turystycznym 2018.

Dom Opata powstał w XVIII wieku. Wtedy było to probostwo opata benedyktyńskiego, przylegające do istniejącego obok szpitala i przytułku dla starszych oraz ubogich. Obok znajdował się tez kościół św. Michała. Bryła „Opatówki” zachowała się w niezmienionym kształcie. Natomiast kościół uległ zniszczeniu, obok znajdują się jedynie fundamenty świątyni.

Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce