101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wicepremier Jarosław Gowin w Kielcach. Podpisał umowę z UJK

Data publikacji: 17.02.2017 15:39
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

17.02.2017 Kielce. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podpisał umowę z UJK na dofinansowanie budowy Centrum Komunikacji Medialnej.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

15 milionów złotych na budowę Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej otrzyma Uniwersytet Jana Kochanowskiego od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dziś, kierujący resortem wicepremier Jarosław Gowin podpisał w tej sprawie umowę z profesorem Jackiem Semaniakiem, rektorem UJK.

Wywiad z wicepremierem Jarosławem Gowinem na antenie Radia Kielce


Jak stwierdził Jarosław Gowin, podpisanie umowy pokazuje, że ministerstwu bardzo zależy na rozwoju nauk humanistycznych. Wicepremier podkreślił, że UJK w bardzo krótkim czasie dołączył do najlepszych polskich uczelni. - Zaledwie w ciągu 11 lat uczelnia z poziomu akademii osiągnęła status uniwersytetu klasycznego.

To jest tempo rozwoju bezprecedensowe w skali kraju. Oczywiście jest to ogromna zasługa całego środowiska zarówno politycznego, jak i administracyjno- społecznego Kielc i całego województwa świętokrzyskiego - mówił Jarosław Gowin.

Jako osoby, którym UJK zawdzięcza tak błyskawiczny rozwój Jarosław Gowin wymienił Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz obecnego rektora kieleckiej uczelni, profesora Jacka Semaniaka.

Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej, które powstanie w kampusie UJK będzie kosztować w sumie 21 milionów złotych. Nowy budynek o czterech kondygnacjach pomieści instytut filologii polskiej, dziennikarstwa i informacji, a także historii. Znajdą się w nim nowoczesne studia radiowe i telewizyjne oraz aule wykładowe. Wspólnie z Centrum Języków Obcych będzie tworzyć nową siedzibę Wydziału Humanistycznego. Budowa rozpocznie się w wakacje i potrwa 2 lata.

Profesor Jacek Semaniak, nie ukrywał zadowolenia z podpisania umowy. Jak twierdził, kolejna inwestycja pokazuje, że kielecka uczelnia bardzo dużo wagi przywiązuje do poprawy jakości kształcenia. - UJK jest słynne z tego w kraju, że ma mnóstwo planów, które skutecznie realizuje. Do tej pory wydatkowaliśmy 340 milionów złotych na szeroko pojętą infrastrukturę. Kolejne 20 milionów zwiększy tę kwotę do 360 milionów. A w planie cały czas mamy rozbudowę Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania - mówił rektor UJK.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy z UJK, Jarosław Gowin odniósł się do pomysłu połączenia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Politechniką Świętokrzyską. Zapewnił, że jeżeli do tego dojdzie, będzie to autonomiczna decyzja obu uczelni, a resort nauki nie będzie w żaden sposób naciskał na to połączenie. Ale - jak dodał - UJK, przyłączając w tym roku Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sandomierzu pokazał, że jest w stanie bardzo sprawnie przeprowadzić taką fuzję. Premier Gowin dodał, że obserwuje podobne konsolidacje w innych państwach Europy. Jak mówi - uniwersytety klasyczne łączą tam siły z uczelniami technicznymi.

Wicepremier dodał, że w skali kraju na konsolidację uczelni resort chce przeznaczyć 250 milionów złotych. Jeśli obie kieleckie uczelnie zdecydowałyby się na połączenie, duża część tej kwoty trafiłaby właśnie do nich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions