101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wietrznia bardziej atrakcyjna

Data publikacji: 20.04.2017 19:55
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

20.04.2017 Kielce. Projektanci z IDK przedstawili koncepcję zagospodarowania rezerwatu Wietrznia.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Projektanci z Instytutu Dizajnu w Kielcach zaprojektowali drobną architekturę, która uatrakcyjni teren rezerwatu Wietrznia i podkreśli jego poprzemysłowy charakter. Przedstawiona dziś koncepcja przygotowana przez Pracownię Przestrzeni Publicznej zakłada m.in. stworzenie dodatkowych ścieżek, ławek i siedzisk, stojaków na rowery, tablic edukacyjnych oraz lapidarium, w którym prezentowane byłyby walory geologiczne kamieniołomów z regionu świętokrzyskiego.

Projektanci zaproponowali też zabezpieczenie urwiska barierkami i ustawienie historycznych tablic panoramicznych, pokazujących dawny wygląd kamieniołomu. Wszystkie elementy nawiązywałyby do naturalnej przestrzeni rezerwatu – mówi Michał Gdak, współautor koncepcji. Byłyby wykonane z drewna i stali kortenowskiej, pokrytej patyną rdzawą. Ma ona podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne. W ciągu kolejnych lat zmienia swój kolor i coraz bardziej wpisuje się w przestrzeń.

Użycie takich materiałów ma być nawiązaniem do poprzemysłowej historii Wietrzni. Z kolei ławki, które będą mogły być ustawiane pojedynczo lub w dowolnych konfiguracjach, mają swoim kształtem nawiązywać do skał i kamieni.


Koncepcja została opracowana we współpracy z Geoparkiem, po uwzględnieniu konsultacji z mieszkańcami. Na tej podstawie powstanie projekt budowlany. Podobny projekt, uwzględniający większe zmiany powstał już dla Kadzielni – mówi dyrektor Geoparku Elżbieta Czajkowska. W planach jest stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej, ułatwiającej ruch turystyczny. Obecna droga od ulicy Krakowskiej zostanie połączona ze ścieżką wychodzącą w stronę ulicy Pakosz. Możliwe będzie też bezpieczne zejście do wyrobiska. W planach jest także nowe oświetlenie. Stare słupy zostaną wymienione. Powstaną też nowe, w nieoświetlonych dotąd miejscach.

Prace na Wietrzni i na Kadzielni miałyby się rozpocząć w przyszłym roku. Geopark chce sfinansować inwestycje dzięki dotacjom unijnym, w ramach pieniędzy dla gmin Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions