101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ludobójstwo Ormian tematem wystawy

Data publikacji: 21.04.2017 15:24
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Kultura
Komentarze

21.04.2017 Kielce. Ambasador Armenii Edgar Ghazaryan podczas wizyty w "Plastyku". Wystawa dotycząca masakry Ormian.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wystawa poświęcona ludobójstwu Ormian została otwarta w Zespole Szkół Plastycznych w Kielcach. Ekspozycję zorganizowano z okazji sto drugiej rocznicy wymordowania około 1,5 miliona ludzi pochodzenia ormiańskiego. Składają się na nią pierwsze strony amerykańskich, angielskich, francuskich, rosyjskich i włoskich gazet. Informacje korespondentów stały się głównym źródłem wiedzy o deportacjach i masowych mordach.

Jak powiedział podczas otwarcia Edgar Ghazyryan, ambasador Republiki Armenii w Polsce, przez lata panowała nad tą zbrodnią zmowa milczenia. Polska jest jednym z krajów, który Rzeź Ormian uznał za ludobójstwo. Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie w 2005 roku.

Kielce są 3-cim miastem w Polsce pokazującym wystawę o tragedii narodu ormiańskiego- informuje Maria Kowalczyk, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach. Ekspozycja jest połączeniem lekcji sztuki i historii. Ma uwrażliwiać młodzież, że zadaniem artysty jest za pomocą formy przekazywanie ważnych treści.

Wystawę zorganizowała Fundacja Polsko-Ormiańska z Warszawy. Przyszły rok w kieleckim "Plastyku" będzie Rokiem Kultury Armeńskiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions