101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pielęgniarki organizują pikietę. Chcą podwyżki

Data publikacji: 24.04.2017 11:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie
Jędrzejów. 29.01.2016 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pielęgniarki ze szpitala w Jędrzejowie na najbliższy czwartek zapowiadają pikietę. Domagają się podwyżki płacy zasadniczej do minimalnego wynagrodzenia w wysokości 2 000 złotych brutto.

Małgorzata Jankiewicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w jędrzejowskiej lecznicy, poinformowała, że udział w demonstracji zapowiedziało około 100 sióstr. Jak dodała, pielęgniarki organizują pikietę, by poinformować społeczeństwo o swojej trudnej sytuacji. Małgorzata Jankiewicz wyjaśniła, że zamiast podwyżek włączono do pensji pielęgniarek dodatek za wysługę lat. Ponadto w szpitalu nie ma "trzynastek", premii i funduszu socjalnego.

Jak dodała, o podwyżki siostry starają się bezskutecznie od 9 lat, czyli od dnia, kiedy lecznicę wydzierżawiła spółka ArtMedik.

- 90 pielęgniarek zadeklarowało złożenie wypowiedzeń z pracy, jeżeli sytuacja się nie zmieni - poinformowała przewodnicząca związku.

Pikieta ma się rozpocząć w najbliższy czwartek przed jędrzejowskim szpitalem, po czym demonstrujące pielęgniarki mają przemaszerować przed budynek starostwa powiatowego. Zamierzają prosić starostę, by wstawił się za nimi u dyrekcji szpitala.

Obecne wynagrodzenie pielęgniarek w jędrzejowskim szpitalu składa się z płacy zasadniczej, dodatku za wysługę lat, dodatku za dyżury nocne i święta. Pensja netto wynosi około 1 900 złotych. Ponadto siostry otrzymują dodatek gwarantowany przez Ministerstwo Zdrowia, który obecnie wynosi około 460 złotych netto.

Przypomnijmy, zdaniem Roberta Frańczaka wiceprezesa Spółki ArtMedik, szpitala nie stać na podwyżki dla pielęgniarek, ponieważ ciągle obniżane są wyceny różnych procedur, co dla lecznicy  jest problemem. Poza tym, nie wiadomo, jak szpital będzie funkcjonował po wejściu w życie ustawy o sieci szpitali. Dopiero pod koniec czerwca okaże się, jakie oddziały zostaną w szpitalu, wtedy będzie można powrócić do rozmów w sprawie podwyżek.

- Jeżeli jednak pielęgniarki wcześniej złożą wypowiedzenia, niewykluczone, że będzie trzeba zawiesić pracę jednego, czy dwóch oddziałów - twierdzi Robert Frańczak.

Od 2008 roku pielęgniarki z jędrzejowskiego szpitala są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Prowadzone były dwa razy mediacje, które nie przyniosły rezultatów.

W szpitalu w Jędrzejowie pracuje około 300 osób, w tym 147 pielęgniarek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution