101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Młodzież na szlaku majora Ponurego

Data publikacji: 19.05.2017 15:32
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Michał Kita
Komentarze

Bodzentyn. Finał Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Szlakiem Majora "Ponurego"
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Świętokrzyska młodzież poznaje historię majora Jana Piwnika „Ponurego”. Śladami cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej podąża prawie 200 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów.

W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej projektu edukacyjnego „Szlakiem Majora Ponurego” uczniowie z 10 placówek poznają losy żołnierzy związanych z ziemią świętokrzyską.

Jak mówi Barbara Świetlik, wicedyrektor Gimnazjum im. Jana Piwnika „Ponurego”, które jest gospodarzem projektu, takie wydarzenia są dobrą lekcją historii, a także sposobem krzewienia patriotyzmu wśród najmłodszych.

Na Wykusie, w miejscu gdzie w latach II wojny światowej stacjonowały między innymi oddziały „Ponurego i Nurta”, prelekcję wygłosiła Urszula Oettingen z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Przypomniała o wydarzeniach związanych z działaniami partyzantów w górach świętokrzyskich.

Dla uczniów przygotowany został konkurs historyczny, w którym będą się musieli zmierzyć z pytaniami na temat życia Jana Piwnika „Ponurego”. Zostanie też rozstrzygnięty konkurs plastyczny, na najlepszą pracę plastyczną związaną z działaniami partyzantów na Kielecczyźnie. Po godzinie 18 na placu przed gimnazjum w Bodzentynie odbędzie się wręczenie wyróżnień dla najlepszych prac.  Następnie uczestnicy wędrówki Szlakiem Majora „Ponurego” przystąpią do wspólnego pieśniobrania piosenek partyzanckich i patriotycznych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions