101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kapelusze i... historia

Data publikacji: 19.06.2017 20:22
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Kultura
Komentarze

19.06.2017 Kielce. "Kapelusze z głów" - konferencja w Muzeum Narodowym.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jutro (wtorek 20 czerwca) w Muzeum Narodowym w Kielcach zostanie otwarta wystawa kapeluszy ze zbiorów Muzeum w Nowym Jiczynie w Czechach, posiadających największą na świecie kolekcję tych nakryć głowy. Miasto słynie z kapelusznictwa, którego tradycje sięgają XVI wieku. Pod koniec XVIII stulecia powstała tam, najstarsza w środkowej Europie, fabryka kapeluszy, funkcjonująca dziś pod nazwą TONAK, producent kapeluszy, zaopatrujący w te dodatki salony mody z całego świata - mówi Radek Polach, wicedyrektor Muzeum w Nowym Jiczynie.

W zbiorach współpracującego z Muzeum Narodowym w Kielcach czeskiego muzeum w Jiczynie jest 4 tysiące kapeluszy z całego świata. Na ekspozycji w Kielcach zostanie pokazanych 200 nakryć głowy począwszy od połowy XIX wieku do współczesności. Zaprezentowane zostaną zarówno kapelusze europejskie, jak i pochodzące z Azji, obu Ameryk i innych regionów świata. Wśród eksponatów znajdują się dekoracyjne kapelusze damskie, męskie cylindry i meloniki, wojskowe czapki i hełmy oraz ludowe nakrycia głowy.

Atrakcją wernisażu będzie pokaz współczesnych nakryć głowy zaprojektowanych przez doktorantów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy inspirowali się obiektami kieleckiego Muzeum Narodowego - mówi Robert Kotowski, dyrektor placówki.

Organizatorzy zapraszają na wernisaż w kapeluszach. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Kielcach przewidziane jest wspólne zdjęcie gości.

Początek wernisażu o godzinie 18:00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions