101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Muzeum Narodowe w Kielcach gościnnie... w Szczecinie

Data publikacji: 17.07.2017 15:50
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. „Portret Aleksandra Wielopolskiego (Herkules na rozstajnych drogach)” Jacek Malczewski – ok. 1920 r.
Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach

Dzieła sztuki z Muzeum Narodowego w Kielcach wkrótce wyjadą do Szczecina. Jest to związane z planowanym remontem Pałacu Biskupów Krakowskich, na który Muzeum dostało 14 milionów złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inwestycja rozpocznie się jesienią i obejmie m.in. Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

Znajduje się tam prawie 300 obrazów autorstwa m.in. Józefa Pankiewicza, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Szermentowskiego. Niemal cała kolekcja zostanie na czas remontu przekazana do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

- Przygotowania do tego przedsięwzięcia już trwają. Obrazy wyjadą po wakacjach i będą tam prezentowane w ramach wystawy czasowej - mówi Urszula Kinder, rzecznik muzeum.

Wystawa na Zamku Książąt Pomorskich będzie prezentowana od grudnia tego roku do stycznia 2019. Poza malarstwem, będzie można na niej oglądać rzemiosło artystyczne oraz wybór szkła, porcelany i złotnictwa z kieleckich zbiorów.

Dla podkreślenia kieleckiego pochodzenia ekspozycji, w Szczecinie przygotowane będą też dwie wystawy, poświęcone artystom związanym z regionem świętokrzyskim: Rafałowi Hadziewiczowi, Władysławowi Maleckiemu, Franciszkowi Kostrzewskiemu i Józefowi Szermentowskiemu.

Z kolei całe wyposażenie apartamentu senatorskiego zostanie przewiezione już w drugiej połowie sierpnia do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Będzie tam prezentowane na wystawie pt. „Goście u biskupa. Sztuka barokowa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”. Wszystkie zabytki wrócą do Kielc w 2019 roku.

- Do tego czasu wyremontowane zostaną wnętrza Pałacu Biskupów Krakowskich - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.

Najważniejsza będzie wymiana ważnych systemów alarmowych: antywłamaniowego i przeciwpożarowego. Odświeżone zostaną: elewacja, malowidła ścienne i stropy. Eksponowanie obrazów w Galerii Malarstwa zostanie znacznie unowocześnione. Będą m.in. nowe ekrany i oświetlenie. Nad wejściem do pałacu znów pojawią się figury posłów szwedzkich, które zostały zdemontowane w XIX wieku.

Muzeum zaplanowało akcję związaną z tymczasowym pożegnaniem ważnych dzieł sztuki, które wkrótce wyjadą z Kielc. Akcja odbędzie się 22 lipca, na kieleckim Rynku - zapowiada Weronika Mojecka z działu promocji. Chętni będą mogli wziąć udział we wspólnym malowaniu ogromnego wizerunku „Dziewczynki w czerwonej sukience”, która jest najbardziej znanym obrazem w galerii. Będzie można też dokończyć np. pejzaż Szermentowskiego. Będzie też quiz wiedzy o kieleckiej galerii malarstwa. W nagrodę będzie można dostać wizerunek „Dziewczynki w czerwonej sukience” na poduszce.

Piknik pod hasłem „Żegnamy Dziewczynkę w Czerwonej Sukience” rozpocznie się o godzinie 15.00. Będzie połączony z możliwością darmowego zwiedzania Pałacu Biskupów Krakowskich.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions