101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Legendarne organy Hammonda w Kielcach. To jedyne takie miejsce w Europie [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 25.10.2017 18:38
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Muzeum Laurensa Hammonda
Kielce. 25.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Muzeum Laurensa Hammonda - jedyne takie miejsce na mapie kulturalnej kraju i Europy powstało w Kielcach. W instytucji zobaczymy ponad 60 różnych modeli organów produkowanych przez legendarnego amerykańskiego inżyniera i mechanika. W muzeum znalazła się jedna z najcenniejszych wersji instrumentu - model A, pochodzący z 1935 roku.

Inicjatorem powstania muzeum jest Paweł Wawrzeńczyk - kielecki muzyk, właściciel niecodziennej kolekcji. Jak przyznał - jest bardzo zadowolony z efektu, jaki udało się osiągnąć. W prace nad wystawą zaangażował się między innymi Instytut Dizajnu. Merytoryczną opiekę będzie sprawować Muzeum Zabawek i Zabawy. 

Jak informowaliśmy - muzeum zostało utworzone w dawnej siedzibie Instytutu Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Kościuszki. Na pierwszym piętrze w czterech salach prezentowanych jest około 50 instrumentów. Pozostałe pojawią się po tym, gdy przejdą renowację. Na wystawie przypomniane zostały także osoby, które grały na organach Hammonda i zapisały się w historii muzyki. Dodatkowo prezentowane są archiwalne nagrania koncertowe z wykorzystaniem instrumentu.

Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy poinformował, że goście będą mogli nie tylko obejrzeć eksponaty, ale także posłuchać ich brzemienia. W przyszłości przygotowana zostanie sala, w której chętni będą mogli spróbować swoich sił w grze na niektórych instrumentach. W planach jest także zaaranżowanie przestrzeni kamienicy na salę koncertową dla około 60 osób.

Laurens Hammond, oprócz instrumentów klawiszowych, produkował stoły do brydża i zegary, które zwiedzający również będą mogli zobaczyć w muzeum.

Oficjalne otwarcie muzeum odbędzie się 28 października. Wtedy też rozpocznie się druga edycja Laurens Hammond Pro Memoria - wydarzenia skupiającego się na prezentacji muzyki, dla której punktem wspólnym są organy. Karol Gadowski, zastępca dyrektora wydziału kultury sportu i promocji w kieleckim ratuszu poinformował, że udział w inauguracji wezmą przedstawiciele Hammond Europa, którzy bardzo pozytywnie ocenili inicjatywę powstania muzeum. Urzędnicy chcą współpracować z firmą w celu promocji nowej placówki.

Do końca roku zwiedzanie muzeum będzie możliwe od wtorku do niedzieli. Konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja. Wejście do muzeum będzie płatne. Bilet ma kosztować 5 złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution