101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kielce otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Sportu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 06.12.2017 18:36 / Data aktualizacji: 06.12.2017 19:43
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bruksela. Kielce otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Sportu
Bruksela. 06.12.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielce są od środy Europejskim Miastem Sportu. Taki tytuł przyznano na specjalnej ceremonii, która odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Odebrał go prezydent miasta Wojciech Lubawski.

- Poczułem się niezwykle, jako prezydent europejskiego miasta i miło mi było słyszeć, kiedy zasiadający w prezydium nasz europoseł Bogdan Wenta powiedział, że cieszy się, że jego miasto Kielce dostaje takie wyróżnienie. To bardzo piękna chwila - podkreślił prezydent Lubawski.

Eurodeputowany Bogdan Wenta stwierdził, że Kielce nie muszą się wstydzić, ponieważ jako miasto, mamy dobre sukcesy, nie tylko w tym sporcie przez duże "S", ale także w takim masowym, popularnym.

- Pan prezydent Lubawski rozpoczął już tu w Brukseli nawiązywanie pierwszych kontaktów i znajomości, wymienianie się informacjami, bo w tej chwili stoimy przed tymi wyzwaniami, aby to wyróżnienie, na które zasłużyliśmy przekuć w dobrą kooperację i współpracę z innymi i sądzę, że to będzie naszym następnym krokiem - zaznaczył Bogdan Wenta.

Europoseł mówił do zgromadzonych na ceremonii gości także o mniej oczywistej stronie sportu.

- To nie tylko emocje, które towarzyszą rozgrywkom, ale także szansa na urzeczywistnianie solidarności i włączania społecznego. Możemy dzielić się swoimi doświadczeniami i sobie wzajemnie pomagać - powiedział.

- Sport nas wszystkich tu razem połączył powiedział Gian Francesco Lupatelli, prezydent Stowarzyszenia Europejskich Stolic Sportu.

- Europa staje się coraz bardziej zjednoczona a sport to jedna z najlepszych dróg, która do tego prowadzi - dodawał.

Europejskie Miasta Sportu to wyróżnienia przyznawane przez stowarzyszenie ACES Europe dla tych miast, w których nie tylko funkcjonują znaczące kluby, gdzie sport jest uprawiany profesjonalnie, ale przede wszystkim dla miejsc, które tworzą odpowiedni klimat i dbają o infrastrukturę do uprawiania sportu amatorsko, niezależnie od umiejętności, a także od wieku.

Dzisiaj wyróżniono 23 miasta, m.in włoskie Cagliari, słoweński Maribor, Arnhem z Holandii, Kłajpeda z Litwy czy Guadalajara z Hiszpanii. Cagliari otrzymały w tym gronie specjalne wyróżnienie, najlepszego miasta sportu w Europie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution