101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Obrazy św. brata Alberta na wystawie w Sandomierzu

Data publikacji: 07.12.2017 15:19
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze

Obrazy św. brata Alberta na wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu
Sandomierz. 07.12.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Trzy oryginalne obrazy św. brata Alberta, czyli Adama Chmielowskiego, malarza i powstańca, polskiego franciszkanina znanego z pełnego oddania ubogim i biednym ludziom, założyciela zgromadzenia albertynów i albertynek można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Adam Chmielowski dochodził do swojego życiowego powołania poprzez różne etapy w życiu.

Jako artysta szukał sławy, angażował się też w życie polityczne, brał udział w walkach o Sandomierz w szeregach żołnierzy Langiewicza. Jeden z prezentowanych obrazów powstał niedługo po jego duchowym przełomie około 1900 roku i przedstawia św. Franciszka - powiedział ks. Andrzej Rusak, dyrektor muzeum.

Swoją religijność św. brat Albert oparł przede wszystkim w duchu Maryjnym. Na wystawie pokazywany jest obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z 1888 roku. Postać Maryi jest na tle łuku triumfalnego, stoi na zielonym tle symbolizującym nadzieję.

Adam Chmielowski nie kończył niektórych ze swoich obrazów. Takie właśnie dzieło można również podziwiać w sandomierskim muzeum. Artysta malował go w Zakopanem specjalnie dla Marii Witkiewiczowej. Jest tam Matka Boska z Dzieciątkiem. Jej postać została namalowana w stylu  krakowskim, jest pełna dostojeństwa i spokoju niczym Królowa Jadwiga - stwierdził ks. Andrzej Rusak.

Wszystkie obrazy prezentowane w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu pochodzą z kolekcji Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution