101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Sprzęt za półtora miliona złotych trafił do szpitala zespolonego

Data publikacji: 11.01.2018 15:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Nowy sprzęt dla klinik w szpitalu na Czarnowie
Kielce. 11.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Nowoczesny sprzęt medyczny, wart prawie 1,5 mln zł, trafił do dwóch klinik w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Czarnowie. Pieniądze na zakup specjalistycznej aparatury przekazało Ministerstwo Zdrowia. Zakupiono m.in. inkubatory hybrydowe, inkubator transportowy, respiratory, kardiomonitory i stymulator nerwów.

Jak podkreśla dr Grzegorz Tokarski z Kliniki Neonatologii, sprzęt który trafił do szpital jest niezbędny do ratowania zdrowia i życia noworodków.

- Otrzymaliśmy cztery urządzenia do monitorowania parametrów życiowych noworodków, trzy inkubatory hybrydowe, w tym jeden z nich ma funkcję transportową, która umożliwia nam wożenie chorych dzieci, zgodnie z potrzebami tych pacjentów, po całym szpitalu. Otrzymany sprzęt w praktyce pozwala nam skonfigurować od 3 do 4 nowoczesnych stanowisk intensywnej terapii dla noworodków – mówi dr Grzegorz Tokarski.  

Klinika Neonatologii otrzymała także dwa nowoczesne respiratory do wentylacji inwazyjnej i nieinwazyjnej wcześniaków i noworodków, trzy inkubatory hybrydowe, a także trzy aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania oraz pompy infuzyjne wraz ze stacjami dokującymi.

Nowoczesny sprzęt otrzymała także Klinika Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii. Jak mówi Przemysław Wolak, kierownik tej kliniki, dzięki nowej aparaturze możliwe będzie m.in.: bardziej bezpieczne operowanie tarczycy. Sprzęt umożliwi bowiem monitorowanie lokalizacji nerwów krtaniowych, wstecznych.

- Takiego sprzętu do tej pory nie mieliśmy. W tej chwili takich operacji wykonujemy kilka, mam nadzieję, że będziemy ich wykonywać kilkanaście w skali roku, bo taka jest skala potrzeb w zakresie województwa – mówi Przemysław Wolak.  

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach Klinika Neonatologii jest oddziałem o III poziomie referencyjności, co oznacza, że leczy dzieci na światowym poziomie. Z kolei Klinika Chirurgii Dziecięcej, to jedyny taki oddział w regionie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution