101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Teatr w WDK. Do końca stycznia zostanie ogłoszony przetarg

Data publikacji: 12.01.2018 17:27
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, EDK Kielce
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach do końca stycznia ogłosi przetarg na dostosowanie części pomieszczeń do tymczasowej działalności Teatru im. Stefana Żeromskiego. Jak wielokrotnie informowaliśmy, jest to związane z planowanym generalnym remontem zabytkowej siedziby teatru, który miałby się rozpocząć w połowie 2019 roku.

W planach było wykonanie nadbudowy nad częścią sali gimnastycznej Wojewódzkiego Domu Kultury, jednak to rozwiązanie okazało się za drogie.

Wypracowana koncepcja zakłada dostosowanie do pracy teatru istniejących pomieszczeń o łącznej powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Będzie to sala gimnastyczna i część pomieszczeń technicznych od strony al. Legionów - mówi Szymon Biały, wicedyrektor WDK. Ta przestrzeń wymaga znacznej przebudowy wewnątrz, ale jest już na to zgoda konserwatora zabytków. Trzeba będzie stworzyć m. in. dwie garderoby: damską i męską, profesjonalną scenę o głębokości 9 metrów z możliwością montażu proscenium, pomieszczenia techniczne dla akustyków, techników i charakteryzatorów. Prawdopodobnie będzie tam też administracja teatru.

Zmodernizowane pomieszczenia z nową, teatralną funkcją w przyszłości będą służyć m. in. do bieżącej działalności kina Fenomen. Obecnie praca kina jest utrudniona ze względu na liczne wydarzenia artystyczne, które odbywają się w sali widowiskowej WDK. Ten plan to minimum, dzięki któremu teatr będzie mógł działać podobnie, jak obecnie w kamienicy przy ul. Sienkiewicza - mówi dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego Michał Kotański. Dodatkowo trzeba będzie wynająć tylko przestrzeń zewnętrzną na magazyny. Najważniejsze jest to, że będziemy mogli regularnie grać i funkcjonować jako samodzielna instytucja w WDK - podkreśla dyrektor.

Widownia w WDK ma pomieścić ok. 250 osób. Obie instytucje na bieżąco konsultują wszystkie propozycje i zmiany, więc efekt powinien być zadowalający - dodaje Michał Kotański. Na dostosowanie pomieszczeń w WDK do tymczasowej działalności teatru samorząd województwa może przeznaczyć do 4 milionów złotych. W tymczasowych pomieszczeniach w Wojewódzkim Domu Kultury aktorzy kieleckiego teatru mogą spędzić 3 lata.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution