101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Irańskie lalki w muzeum [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 06.02.2018 13:05 / Data aktualizacji: 08.02.2018 10:37
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Wystawa „Kosmos Zahry Sabri" - lalki irańskie w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach
Kielce. 07.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wystawę irańskich lalek można oglądać w galerii "Abrakadabra”, znajdującej się w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Ekspozycję stanowi ponad 80 lalek z sześciu różnych spektakli, zrealizowanych na przestrzeni kilkunastu w Teheranie. Były to m.in. „Dom Bernardy Alba”, według Federico Garcii Lorci, a także „Matka Courage i dzieci” Bertolta Brechta.

Marek Żurawski - dyrektor organizacyjny festiwalu „Lalka też Człowiek”, z którego wystawa przywędrowała do Kielc podkreśla, że zakochał się w tych lalkach od razu. Większość z nich nie różni się diametralnie od europejskich. Jednak niektóre mają bardzo charakterystyczne elementy, nawiązujące do kultury i historii rejonów, z których pochodzi ich twórczyni Zahra Sabri. Na przykład twarz jednej z nich została stworzona na wzór podobizn królów perskich.

- Są na tyle charakterystyczne, że każdy, kto je zobaczy, od razu kojarzy ją z Bliskim Wschodem– dodaje.

Eksponaty, znajdujące się w zbiorze „Kosmos Zahry Sabri” zostały wykonane m.in. z drutu, gliny ceramicznej i miazgi drzewnej. Niektóre z nich, są tworzone na scenie podczas spektakli. Kustosz Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej - Monika Bocheńska podkreśla, że prezentowane lalki łączą ze sobą wiele poetyk.

- To jest zupełnie inny świat, inna kultura. Gdy widzimy te lalki w gablocie, mogą się wydawać niezrozumiałe, jednak gdy animuje je aktor, nagle wszystko staje się jasne dla widza – dodaje.

Zahra Sabri rozpoczęła karierę w 1990 roku. Do tej pory prezentowała swoje spektakle m.in. we Francji, Kazachstanie, a także Hiszpanii. Charakteryzują się one różnorodnością formy, która swoje inspiracje czerpie z zachodniej estetyki, a także irańskiej tradycji. Wystawę można oglądać do dziewiątego marca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution