101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ambasador Węgier na Świętym Krzyżu. „To miejsce jednoczy nasze kraje”

Data publikacji: 07.02.2018 19:05
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Święty Krzyż. Wizyta Ambasador Węgier. Orsolya Zsuzsanna Kovács i Zygfryd Wiecha - Superior klasztoru na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż. 07.02.2018 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

- Fundamentem przyjaźni narodu polskiego i węgierskiego był przez tysiąc lat Kościół Katolicki – mówiła dziś w sanktuarium na Św. Krzyżu Ambasador Węgier w RP Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Dowodem na to są postaci takie jak św. Emeryk, św. Jadwiga i św. Kinga, których historia łączy oba kraje. Zapytana o to, czy Święty Krzyż istnieje w świadomości Węgrów, jako miejsce wspólne dla naszej historii ambasador odpowiedziała, że jest w tym względzie jeszcze dużo do zrobienia. Jak powiedziała, Św. Krzyż to miejsce, które stanowi symboliczny fundament duchowej łączności obu narodów.

Dodała, że będzie polecać wizytę w sanktuarium swoim rodakom. Ujął ją niesamowity spokój oraz podniosła atmosfera tego miejsca. W jej ocenie, będąc tu warto też zwrócić uwagę na postać św. Emeryka, który, jak głosi podanie, przekazał relikwie Drzewa Krzyża Świętego do klasztoru benedyktynów. Dla młodzieży węgierskiej jest to ważna, symboliczna postać.

Ambasador Węgier w RP złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą na Św. Krzyżu kontakty polsko-węgierskie. Jak powiedział superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha, rozmowa z Ambasador Węgier dotyczyła możliwości realizowania nowych, wspólnych projektów i popularyzacji Św. Krzyża wśród Węgrów. Zastanawiano się np. w jaki sposób włączyć Św. Krzyż w programową, coroczną pielgrzymkę Węgrów na Jasną Górę. Węgrzy czują większy związek z jasnogórskim sanktuarium, bo utworzyli je paulini, którzy przybyli z ich kraju.

Ambasador Węgier odwiedziła też Targi Kielce, gdzie rozmawiano o współpracy gospodarczej. Przypomniała, że w zeszłym roku obroty handlowe między Polską a Węgrami były rekordowe.

- Relacje gospodarcze rozwijają się intensywnie, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia – dodała.

Marszałek Adam Jarubas dodał, że w województwie świętokrzyskim z Węgrami współpracuje już branża przetwórczo-spożywcza. Węgierscy przedsiębiorcy przyjeżdżają m.in. na konferencje organizowane przez sandomierskich sadowników. Z Węgrami współpracują też Gminy Gór Świętokrzyskich, m.in. Nowa Słupia i Bieliny. Dotyczy ona głównie wymiany młodzieży szkolnej i wzajemnego poznawania i promowania swoich kultur. Nowa Słupia popularyzuje też Św. Krzyż w regionach węgierskich poprzez przekazywanie im karawaki, czyli krzyża o dwóch ramionach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution