101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Poznaliśmy laureatów „Świętokrzyskiej Victorii” [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 13.02.2018 14:00 / Data aktualizacji: 13.02.2018 19:51
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

13.02.2018 Kielce. Nagrody Świętokrzyskie Victorie
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prof. Stanisław Żak, gmina Starachowice oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa to laureaci tegorocznej „Świętokrzyskiej Victorii”. Nagrodę od 10 lat przyznaje samorząd województwa świętokrzyskiego. Otrzymują ją najbardziej aktywne firmy, samorządy i społecznicy, działający na rzecz swoich społeczności.

Jak mówi marszałek Adam Jarubas, przez 10 lat statuetkę otrzymało 30 samorządów, instytucji i osób. Są wśród nich np. artyści, naukowcy, osoby udzielające się charytatywnie i kombatanci. Ideą nagrody jest wskazanie osób, samorządów i firm, które poza swoimi obowiązkami zawodowymi robią coś więcej i mogą być wzorem dla innych.

Prof. Stanisław Żak został wyróżniony za działalność naukową i społeczną, w tym stworzenie, a po latach reaktywację Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach. Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Włoszczowa doceniono za budowanie mocnej marki województwa, wysoką jakość produktów i współpracę z lokalnymi klubami sportowymi. Z kolei Starachowice zostały wyróżnione za sprawne pozyskiwanie unijnych dotacji i działania na rzecz przedsiębiorczości.

Prezydent miasta Marek Materek podkreśla, że rok 2017 był udany dla Starachowic pod względem inwestycyjnym. Powstało m.in. Centrum interwencji kryzysowej, świetlica środowiskowa i spółdzielnia socjalna. Rozwijają się też starachowickie firmy, dzięki czemu bezrobocie po raz pierwszy od 1990 roku spadło poniżej 10%.

- Wkrótce rozpoczną się też inwestycje zaplanowane w ramach rewitalizacji miasta - mówi Marek Materek.

Zmiany obejmą Park Miejski i zabytkowy Pałacyk, w którym powstanie Centrum Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Zmieni się też otoczenie i wnętrze Starachowickiego Centrum Kultury. Instytucja stanie się np. bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych.

W każdej z trzech kategorii o „Świętokrzyską Victorię” ubiegało się pięciu nominowanych. W skład kapituły co roku wchodzą przedstawiciele laureatów z poprzednich lat. Rok temu Świętokrzyską Victorią nagrodzono Bertusa Servaasa, powiat jędrzejowski i firmę ZPUE z Włoszczowy.

 

Pełna lista nominowanych do Świętokrzyskiej Victorii 2018:

W kategorii "Przedsiębiorczość":
- Altar Sp. z o. o.
- Ekoplon Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
- Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness w Busku-Zdroju
- Niepubliczne Przedszkole Smyk oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie.

W kategorii "Samorządność":
- Gmina Czarnocin
- Gmina Masłów
- Gmina Pawłów
- Miasto i Gmina Starachowice
- Gmina Strawczyn

W kategorii "Osobowość":
- Krystyna Nowakowska - dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom" w Ciekotach, od wielu lat zajmuje się animacją i edukacją kulturalną w środowiskach wiejskich;
- Stanisław Nyczaj - emeryt literat, prezes Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Członek Rady Programowej Radia Kielce;
- prof. zw. dr hab. Jan Pacławski - emerytowany Prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, historyk literatury;
- Stanisław Rupniewski - prezes Zarządu - Dyrektor Generalny Przedsiębiorstwa PHT „SUPON' Sp. z o.o.;
- prof. Stanisław Żak - kielczanin, nauczyciel akademicki, historyk i teoretyk literatury, polityk (senator I i II kadencji) publicysta i literaturoznawca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution