101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bp Piotrowski: Wielki Post to czas pokuty, refleksji i nawrócenia

Data publikacji: 14.02.2018 09:34
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Środa Popielcowa to w Kościele katolickim rozpoczęcie Wielkiego Postu, czyli czasu pokuty i refleksji, to także czas nawrócenia - mówił na naszej antenie biskup Jan Piotrowski. Ordynariusz diecezji kieleckiej podkreślił, że to taki etap w życiu, który powinien prostować ludzkie ścieżki, to co nie poukładało się w życiu.

- To także moment na wyciszenie się, poszukiwanie siebie. Potrzebujemy chwili na zastanowienie się nad sobą i na przeżywanie emocji niekoniecznie radosnych. To również czas na złożenie jałmużny - mówił gość Radia Kielce. 

Jak zaznaczył, dzielenie się tym, co mamy, nie powinno być tylko uspokojeniem własnego serca. 

- Jałmużna musi wypływać z potrzeby dzielenia się z drugim człowiekiem, podobnie jest z modlitwą i postem, bo przecież tu nikt nie stoi nad nami z biczem, aby ściąć nam głowę za brak pewnych praktyk, natomiast to wszystko ma być moim darem z siebie i to nabiera wartości w oczach Pana Boga - powiedział biskup Piotrowski.

W tym roku 14 lutego w Kościele katolickim przypada nie tylko Środa Popielcowa, to również liturgiczne wspomnienie św. Walentego - patrona zakochanych. Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że nikt nie może zabronić walentynkowego świętowania.

- Myślę, że tu są takie dwie rzeczywistości, porównałbym je do dwóch żywiołów - wody i ognia. Jedno i drugie jest użyteczne i potrzebne, ale też trzeba dokonać w tym wszystkim mądrego wyboru, żeby te wartości, które wyrastają z ewangelii, jakie proponuje nam Środa Popielcowa ocalały, a nie zostały zepchnięte na dalszy plan - powiedział hierarcha.

Obrzędem najbardziej kojarzonym ze Środą Popielcową jest posypanie głowy popiołem przez kapłana na znak pokuty. Zwyczaj ten pojawił się po raz pierwszy w VIII wieku, a od wieku XI, decyzją papieża Urbana II, zaczął obowiązywać w całym Kościele.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post jakościowy, jak i ilościowy, a także powstrzymywanie się od imprez.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution