101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Skandal w Sandomierzu. Samorządowcy PSL ustalili monopol na uroczystości patriotyczne?

Data publikacji: 28.02.2018 19:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Marek Kwitek poseł Prawa i Sprawiedliwości

Marek Kwitek, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Poczty sztandarowe sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych nie mogą wziąć udziału w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, których jednym z organizatorów jest poseł PiS Marek Kwitek i Jednostka Wojskowa w Sandomierzu. To wytyczne władz samorządowych powiatu sandomierskiego z PSL wystosowane do dyrektorów szkół, w myśl których wystawianie delegacji z pocztami sztandarowymi ma być zgodne z harmonogramem wydarzeń ustalonym na początku tego roku w gronie przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego oraz Jednostki Wojskowej.

Jak powiedział Marcin Piwnik, członek zarządu Powiatu Sandomierskiego w tym harmonogramie nie ma obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca, ponieważ takowe odbyły się w Sandomierzu już 25 lutego w ostatnią niedzielę, a ich organizatorem były władze miasta.

- Nie będą nasi uczniowie uczestniczyć w politycznych przedstawieniach. Jeżeli uroczystości były zaplanowane na niedzielę, to ja nie rozumiem, dlaczego 1 marca po raz kolejny jest ta sama uroczystość. Szanujmy się nawzajem, szanujmy uczniów i szkoły. Jeżeli jest ustalony harmonogram, to trzymajmy się tego - dodał Marcin Piwnik.

Jednocześnie przyznał, że na niedzielnej uroczystości nie było pocztów sztandarowych szkół ponadgimnazjalnych podległych powiatowi, ale to tylko dlatego, że były jeszcze ferie i postanowiono nie ściągać młodzieży na to wydarzenie, a ponadto panował wielki mróz. Marcin Piwnik dodał, że najlepszym wyjściem byłoby, gdyby wszystkie strony zainteresowane tym świętem wspólnie uzgodniły na przyszłość jeden termin obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu, wówczas nie byłoby zamieszania związanego z uczestnictwem delegacji.

Sandomierz. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. PlakatFot.

Poseł Marek Kwitek uważa, że cała sytuacja jest skandaliczna.   

- Tak długo to święto nie mogło znaleźć uznania nawet w III Rzeczpospolitej. Żołnierze drugiej konspiracji mieli być wyklęci ze świadomości społeczeństwa polskiego, od kilku lat mają swoje narodowe święto, a teraz okazuje się, że trzeba mieć zgodę organu samorządowego - w tym przypadku starosty na uroczystości, które organizuje Wojsko Polskie. To jest cenzura i monopol i to w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Okazuje się, że choć tamte czasy minęły to w naszym lokalnym środowisku wciąż można świętować tylko za pozwoleniem władz - dodał poseł Kwitek.

W zorganizowanie czwartkowych obchodów oprócz parlamentarzysty oraz Jednostki Wojskowej włącza się także Związek Strzelecki Strzelec, Zarząd Powiatowy PiS oraz Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution