101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wenta chce zastąpić Lubawskiego. Eurodeputowany ogłosił decyzję

Data publikacji: 08.03.2018 16:18 / Data aktualizacji: 08.03.2018 18:36
Autor: Bartłomiej Zapała , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bogdan Wenta ogłasza decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Kielc
Kielce. 08.03.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bogdan Wenta chce kandydować na urząd prezydenta Kielc. Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej będzie reprezentował stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie. Decyzję ogłoszono dzisiaj na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył Bogdan Wenta - zdecydował o kandydowaniu nie tylko w wyniku swoich doświadczeń w Parlamencie Europejskim, ale również po obserwacji szerokiej działalności stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie w regionie.

- Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z organizacjami pozarządowymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i przede wszystkim z ugrupowaniami politycznymi. Naszym celem jest człowiek - podkreślił eurodeputowany.

- Naszym celem jest budowanie silnego i odpowiedzialnego zespołu, który będzie w stanie powalczyć w nadchodzących wyborach samorządowych. Interesuje nas nie tylko miasto Kielce, ale również województwo, powiaty i gminy - zaznaczył Bogdan Wenta.

Do końca kwietnia przedstawiciele stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie planują zorganizować spotkanie, na którym zaprezentują swoje założenia programowe, by zachęcić kolejne środowiska do współpracy.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, komentując decyzję Bogdana Wenty podkreślił, że na razie może ją ocenić jedynie jako kielczanin. - Ta decyzja jest na pewno dużym zmartwieniem dla Artura Gierady. Jako kielczanin mogę powiedzieć, że jest to, na razie jedyna poważna kandydatura na stanowisko prezydenta. Dopóki nie zdecydowałem o swojej kandydaturze, nie mogę powiedzieć więcej na ten temat. Osobiście cenię pana Wentę, dlatego zobaczymy, jak ta sytuacja będzie się dalej rozwijać - dodał prezydent.

Zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Słonia - Bogdan Wenta swoją decyzją nieco zamieszał w środowiskach Platformy Obywatelskiej, ponieważ ogłosił start w wyborach wbrew decyzji przewodniczącego ugrupowania, Grzegorza Schetyny.

- To z całą pewnością kłopot dla Platformy Obywatelskiej, tym bardziej, że jej przewodniczący w regionie poseł Artur Gierada, również zamierza ubiegać się o fotel prezydenta. Jest to duża zagwozdka dla Grzegorza Schetyny - dodał.

Jak podkreślił senator Słoń, Bogdan Wenta ma spore szanse na dobry wynik, jednak nie powinien stanowić zagrożenia dla wspólnego kandydata na prezydenta Kielc, jakiego zaprezentuje Zjednoczona Prawica.

- Tonący brzytwy się chwyta - tak decyzję o starcie Bogdana Wenty w wyborach na prezydenta Kielc skomentował Krzysztof Lipiec lider świętokrzyskich struktur PiS. Parlamentarzysta stwierdził, że decyzja jaką podjął były trener reprezentacji polskich szczypiornistów świadczy o rozłamie w Platformie Obywatelskiej.

Dodał również, że wolałby widzieć Bogdana Wentę jako burmistrza Berlina przypominając tym samym, że europarlamentarzysta posiada również obywatelstwo niemieckie. - Dla Kielc mielibyśmy podwójną korzyść, bo mielibyśmy swojego człowieka tam, a tutaj Kielce mogłyby być bezpieczne w tym sensie, że nie zeszłyby z drogi dobrego rozwoju, o który tak zabiegał pan prezydent Wojciech Lubawski - stwierdził Krzysztof Lipiec.

Tymczasem jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kielce, Wojciech Lubawski w najbliższym czasie ma spotkać się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim . Celem rozmów ma być ewentualne poparcie PiS dla jego kandydatury w walce o fotel prezydenta. Jednak, dotychczas prezydent nie potwierdził, czy w ogóle wystartuje w nadchodzących wyborach.

Chęć ubiegania się o stanowisko prezydenta Kielc wyrazili za to Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej oraz Marcin Chłodnicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej, podkreślił, że swojej decyzji Bogdan Wenta nie konsultował ani z zarządem regionu, ani z władzami krajowymi partii.

- Sprawa może o tyle zaskakiwać, że Bogdan Wenta przez ostatnie miesiące zapewniał zarówno przewodniczącego Grzegorza Schetynę, jak i przedstawicieli regionu, że jego stowarzyszenie na pewno nie jest inicjatywą polityczną. Dziś widzimy, że zmienił zdanie - dodał.

Jak zaznaczył Artur Gierada, jeśli potwierdzą się informacje, które docierają do członków świętokrzyskiej PO o próbach tworzenia wspólnych list do sejmiku przez projekt Bogdana Wenty i środowiska zbliżone do dzisiejszej opcji rządzącej, będzie to projekt konkurencyjny dla Platformy w regionie.

Zdaniem Artura Gierady, prezydentem Kielc zostanie ten kandydat, który będzie w stanie zaprezentować najlepsze rozwiązania na rozwój miasta i wszystkie problemy mieszkańców.
Kielecki radny, Marcin Chłodnicki, kandydat na prezydenta Kielc z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej twierdzi, że nie traktuje Bogdana Wenty jako zagrożenia.

- O tej kandydaturze mówiło się od dawna, dlatego dla mnie jako reprezentanta SLD w walce o fotel prezydenta nie jest to zaskoczeniem. Jako kielczanin i działacz samorządowy nie jestem do końca zadowolony z tego typu kandydatur. Wolałbym, aby miastem zarządzali ludzie, którzy tutaj się urodzili i wychowali. Bogdan Wenta jest cenionym trenerem, jednak jeżeli chodzi o samorząd i o Kielce, niestety nie mogę tego powiedzieć - dodał.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution