101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Otwarto Piwnice Świętokrzyskich Winnic

Data publikacji: 14.04.2018 09:14 / Data aktualizacji: 14.04.2018 15:58
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Otwarcie Piwnic Świętokrzyskich Winnic

Otwarcie Piwnic Świętokrzyskich Winnic
Opatów. 14.04.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie otwarte zostały Piwnice Świętokrzyskich Winnic. W dwóch salach umieszczono plansze oraz filmy, które pozwalają na zapoznanie się z historią winiarstwa w naszym regionie.

Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Fundacją Świętokrzyskie Winnice, która skupia  winiarzy z powiatów: opatowskiego, staszowskiego i sandomierskiego.  Prezes Elżbieta Woźniak oraz właścicielka winnicy Avra mówi, że mieszkańcy regionu niewiele wiedzą o funkcjonujących uprawach winorośli na tym terenie, nie mają także świadomości, że można je zwiedzać. Stąd pomysł promowania nowej gałęzi turystyki, enoturystyki. Wiele winnic oferuje zwiedzanie, oprowadzanie i degustację.

- Częściej mamy gości z Warszawy, Krakowa, Łodzi czy Katowic niż z naszego regionu. Kiedy przyjeżdżają i pytają o winnice, to tutaj nikt nic nie wie, dlatego chcemy  promocji i tego, aby nasz region był określany winiarskim - tłumaczy prezes Fundacji Świętokrzyskie Winnice.

Jak dodaje Elżbieta Woźniak, tereny dzisiejszego świętokrzyskiego były zalążkiem uprawy winorośli w Polsce. Mówią o tym notatki historyczne, pierwsze uprawy zostały zanotowane w rejonach Buska-Zdroju czy Jędrzejowa.

W 2009 roku Marceli Małkiewicz w Dwikozach założył Winnicę Sandomierską, która jest kontynuacją pracy rozpoczętej w latach 30. przez jego pradziadka. Kiedy zaczynał, funkcjonowały trzy winnice. Teraz jest ich prawie 30.

-To bardzo poważnie rozwijający się region pod względem powstawania winnic. To raczej idzie w stronę win wysokiej jakości w małych gospodarstwach, gdzie stawia się na jakość i tradycyjny sposób wyrobu wina - mówi Marceli Małkiewicz.

Mariusz Szwajkowski, dyrektor Powiatowego Centrum Turystyki w Opatowie mówi, że współpraca z okolicznymi winnicami daje dodatkowe możliwości rozwoju turystyki w powiecie opatowskim. Jak twierdzi, widać już przesyt dużymi ośrodkami turystycznymi, co daje szansę małym miejscowościom.

- Turyści powoli zaczynają szukać w otulinie, czyli nie tylko sama miejscowość główna, ale te miejscowości pomniejsze zaczynają być dostrzegane przez turystę zorganizowanego i przez piechurów - tłumaczy Mariusz Szwajkowski.

Piwnice Świętokrzyskich Winnic chętni mogą bezpłatnie zwiedzać dziś do godziny 18.00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution