101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Otwarto Piwnice Świętokrzyskich Winnic

Data publikacji: 14.04.2018 09:14 / Data aktualizacji: 14.04.2018 15:58
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Otwarcie Piwnic Świętokrzyskich Winnic

Otwarcie Piwnic Świętokrzyskich Winnic
Opatów. 14.04.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie otwarte zostały Piwnice Świętokrzyskich Winnic. W dwóch salach umieszczono plansze oraz filmy, które pozwalają na zapoznanie się z historią winiarstwa w naszym regionie.

Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Fundacją Świętokrzyskie Winnice, która skupia  winiarzy z powiatów: opatowskiego, staszowskiego i sandomierskiego.  Prezes Elżbieta Woźniak oraz właścicielka winnicy Avra mówi, że mieszkańcy regionu niewiele wiedzą o funkcjonujących uprawach winorośli na tym terenie, nie mają także świadomości, że można je zwiedzać. Stąd pomysł promowania nowej gałęzi turystyki, enoturystyki. Wiele winnic oferuje zwiedzanie, oprowadzanie i degustację.

- Częściej mamy gości z Warszawy, Krakowa, Łodzi czy Katowic niż z naszego regionu. Kiedy przyjeżdżają i pytają o winnice, to tutaj nikt nic nie wie, dlatego chcemy  promocji i tego, aby nasz region był określany winiarskim - tłumaczy prezes Fundacji Świętokrzyskie Winnice.

Jak dodaje Elżbieta Woźniak, tereny dzisiejszego świętokrzyskiego były zalążkiem uprawy winorośli w Polsce. Mówią o tym notatki historyczne, pierwsze uprawy zostały zanotowane w rejonach Buska-Zdroju czy Jędrzejowa.

W 2009 roku Marceli Małkiewicz w Dwikozach założył Winnicę Sandomierską, która jest kontynuacją pracy rozpoczętej w latach 30. przez jego pradziadka. Kiedy zaczynał, funkcjonowały trzy winnice. Teraz jest ich prawie 30.

-To bardzo poważnie rozwijający się region pod względem powstawania winnic. To raczej idzie w stronę win wysokiej jakości w małych gospodarstwach, gdzie stawia się na jakość i tradycyjny sposób wyrobu wina - mówi Marceli Małkiewicz.

Mariusz Szwajkowski, dyrektor Powiatowego Centrum Turystyki w Opatowie mówi, że współpraca z okolicznymi winnicami daje dodatkowe możliwości rozwoju turystyki w powiecie opatowskim. Jak twierdzi, widać już przesyt dużymi ośrodkami turystycznymi, co daje szansę małym miejscowościom.

- Turyści powoli zaczynają szukać w otulinie, czyli nie tylko sama miejscowość główna, ale te miejscowości pomniejsze zaczynają być dostrzegane przez turystę zorganizowanego i przez piechurów - tłumaczy Mariusz Szwajkowski.

Piwnice Świętokrzyskich Winnic chętni mogą bezpłatnie zwiedzać dziś do godziny 18.00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution