101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nocna akcja kieleckiej biblioteki

Data publikacji: 10.06.2018 12:01
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W wyjątkowym roku 100-lecia niepodległości Polski odbyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem "RzeczpospoCzyta", w której udział wzięła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.

Do godz. 20.00 trwało wypożyczanie ze zbiorów bibliotecznych pod hasłem "Przyjdź -  Zapisz się - Wypożyczaj!", a dla tych, którzy zapisali się do Biblioteki w Noc Bibliotek czekały drobne podarunki. Przybyli zwiedzali siedzibę instytucji m. in. miejsca, do których mają dostęp tylko pracownicy oraz poznawali działalność WBP.

Gościom Nocy Bibliotek zaprezentowana została również wystawa pt. "Malowane  świętokrzyskie", na którą składają się prace konkursowe uczniów klas III, zorganizowana z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia województwa świętokrzyskiegoPOpołudniu

Odbyły się również spotkania autorskie. Pierwsze spotkanie literackie, to były m. in. rozmowy klubowiczów, członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy WBP z pisarką Beatą Kępińską, autorką literatury obyczajowej, która zaprezentowała także poezję ze swoich dwóch wydanych już tomików, a także niektóre nowe wiersze, które wejdą w skład przygotowywanej na wrzesień nowej książki.

Bohaterem drugiego spotkania był Grzegorz Kozera, prozaik, poeta i dziennikarz, który mówił o swej najnowszej powieści „Noc w Berlinie” nawiązującej do wcześniejszych jego tytułów wojennych „Berlin, późne lato” i „Króliki Pana Boga”, tworzących tzw. trylogię niemiecką.. Temu spotkaniu towarzyszyła wystawa książek i fragmentów tekstów pisarza oraz  kiermasz książek autora. Wiersze Grzegorza Kozery ukazały się w kilku tomikach i ogólnopolskich antologiach i są tłumaczone na języki obce.

Niewątpliwą atrakcję Nocy Bibliotek stanowiły tkaniny artystyczne przybyłej z Finlandii Aleksandry Pavoli, wykonane metodą filcu,które są częścią wystawy zatytułowanej „Do tych pól malowanych…”, która dzień wcześniej zaprezentowana została w Krakowie w ramach dorocznego cyklu imprez odbywającego się pod hasłem „Święto Ogrodów”. 

W IV edycji akcji wzięły udział  polskie biblioteki: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu lub pożyczyć do domu książki. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution