101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak czytać sztukę teatralną? Ci licealiści już wiedzą

Data publikacji: 11.06.2018 18:43
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kielce. Projekt „Wczytuję Sztukę - warsztaty teatralne”
Kielce. 11.06.2018 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Kilkunastu uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach, razem z kieleckimi aktorami, uczyli się interpretować sztuki teatralne. Dzisiaj na warsztat wzięli „Tango” autorstwa Sławomira Mrożka.

To artystyczne spotkanie wpisuje się w najnowszy projekt realizowany przez teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, noszący nazwę „Wczytuję Sztukę - warsztaty teatralne”, który skierowany jest do uczniów w wieku od 14 do 19 lat.

Specjalista do spraw marketingu teatru Hanna Świętnicka informuje, że podczas warsztatów prowadzący będą chcieli zwrócić uwagę uczniów na to, jak czytać tekst a także jak go interpretować.

- Oprócz tego będziemy zwracać uwagę na to, aby patrzyli na sztukę pod kątem scenografii czy osadzenia jej w konkretnym klimacie - dodała.

Kielce. Projekt „Wczytuję Sztukę - warsztaty teatralne”Kielce. 11.06.2018 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Z uczniami pracowali m.in. Ewa Lubacz i Andrzej Matysiak z kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, a także reżyser Przemysław Żmiejko. Młodzież biorąca udział w warsztatach podkreśla, że jest to dla nich na pewno przygoda i możliwość rozwoju.

Spotkania z uczniami mają formę próby czytanej, do jakiej aktorzy przystępują, zanim wejdą na scenę. Dzisiaj odbyło się również spotkanie w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach, gdzie uczniowie pracowali nad „Kordianem” Juliusza Słowackiego. Obydwie placówki zostały wytypowane do współpracy przez „Kubusia”, z którymi spotkają się jeszcze w przyszłym tygodniu.

Natomiast następna odsłona warsztatów odbędzie się we wrześniu. Wtedy do projektu przyłączą się kolejne placówki. Zwieńczeniem jesiennych prób, będzie finałowy pokaz przygotowany przez uczestników. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Kielce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution