101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Działoszacy od 30 lat promują twórczość ludową

Data publikacji: 08.07.2018 22:02
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

4. Festiwal Muzyki Ludowej „Działoszyckie Lwy”
Działoszyce. 08.07.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Świętokrzyskie kapele prezentowały swoją twórczość na 4. Festiwalu Muzyki Ludowej „Działoszyckie Lwy” w Działoszycach. Publiczność bawiło dziewięć kapel, głównie z południa naszego regionu. Wśród nich świętująca 30-lecie istnienia Kapela Działoszacy Adama Kocerby. Festiwal nie miał formy konkursu, a nagradzany gromkimi brawami był każdy z biorących w nim udział artystów.

Obchodząca jubileusz Kapela Działoszacy odebrała szereg podziękowań, gratulacji i nagród, między innymi od władz miasta. Specjalny dyplom z okazji jubileuszu za dotychczasową działalność i propagowanie świętokrzyskiego folkloru na arenie ogólnopolskiej przekazała zespołowi również nasza rozgłośnia. 

Grupa jest laureatem ogólnopolskich i regionalnych przeglądów muzyki ludowej, w tym m.in. Buskich Spotkań z Folklorem, gdzie ośmiokrotnie zdobyła Grand Prix im. Piotra Gana – nagrodę fundowaną przez Radio Kielce. Zespół był również wielokrotnie doceniany i nagradzany na organizowanym przez naszą rozgłośnię konkursie „Jawor – u źródeł kultury”.

Zespół występuję obecnie w pięcioosobowym składzie. Jego lider, Adam Kocerba, gra na akordeonie i oryginalnej harmonii polskiej, Jak podkreśla, z muzyką ludową jest związany od wczesnego dzieciństwa. Jego zdaniem organizacja podobnych festiwali sprzyja propagowaniu muzyki ludowej i zachowaniu bogatego dziedzictwa świętokrzyskiego folkloru.

Burmistrz Działoszyc Zdzisław Leks podkreśla, że Kapela Działoszacy jest wizytówką całej gminy. Dodaje, że grupa na czele z jej liderem udziela się również prowadząc zajęcia muzyczne. Przy szkole podstawowej funkcjonuje odnoszący pierwsze sukcesy Zespół Śpiewaczy Działoszanki, a przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Zespół Śpiewaczy Wrzos. Obie grupy prowadzi Adam Kocerba. – Który tworzy naszą kulturę i ocala od zapomnienia naszą dawną ludową tradycję – podsumował burmistrz.

Zaproszenie na Festiwal Muzyki Ludowej w Działoszycach przyjęła również świętująca w tym roku jubileusz 40-lecia działalności Kapela Buskowianie z Buska-Zdroju. Solistka zespołu, Danuta Bobowiec, mówi, że zespół swoją okrągłą rocznicę działalności  będzie świętował we wrześniu. Podkreśla, że podobne imprezy, jak ta sprawiają jej i wszystkim ludowym muzykom wiele radości.
Festiwalowi towarzyszył rodzinny piknik, który zakończyła zabawa taneczna.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution