101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Album o polskiej animacji już w druku

Data publikacji: 10.07.2018 13:52
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Muzeum Zabawek i Zabawy
Kielce. 22.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Siedemdziesięciolecie polskiej animacji było inspiracją do wydania albumu poświęconego temu rodzajowi twórczości. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach stworzyło go, nawiązując tym samym do niedawno otwartej wystawy "Bohaterowie z ekranu. 70 lat polskiej animacji dla dzieci", która prezentuje m.in. bohaterów kilkudziesięciu seriali i filmów dla dzieci, w tym bardzo dobrze znanego Bolka i Lolka, Reksia, czy też Plastusia i Muminki.

Jacek Gonciarz, pomysłodawca projektu i kurator wystawy, opisuje, że za początek polskiej animacji uznaje się rok 1947, czyli czas premiery czternastominutowego filmu animowanego, w reżyserii Zenona Wasilewskiego, pod tytułem „Za króla Krakusa”. Album składa się z 60 stron, na których można odnaleźć m.in. historię wytwórni filmowych: łódzkiego Semafora i Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Całość została opatrzona dużą liczbą fotografii, przedstawiających eksponaty wystawy.

Jacek Gonciarz zaznacza, że specyfika wystawy leży w unikatowości.

- Oprócz tego, zarówno w albumie jak i na wystawie widać ogromną plastykę, co również wpływa na jej nietuzinkowość - dodał.

Cena wydawnictwa jeszcze nie jest znana. Wiadomo jednak, że osoby zainteresowane będą mogły ją nabyć w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Premiera wydawnictwa planowana jest do końca tego miesiąca. Obecnie książka jest w druku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution