101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prawa miejskie to krok w przyszłość. Pierzchnica czeka na nadejście Nowego Roku

Data publikacji: 11.07.2018 16:16
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pierzchnia. Plenerowy Raport Dnia
Pierzchnica. 11.07.2018 / Fot. Grzegorz Jamka / Radio Kielce

Pierzchnica jest jednym z trzech świętokrzyskich miast, które 1 stycznia odzyskają prawa miejskie. Miejscowość utraciła je 150 lat temu, w wyniku represji za udział i wsparcie mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. Dziś Radio Kielce nadawało z Pierzchnicy "Raport Dnia"

- Przywrócenie statusu miasta może być dla Pierzchnicy prawdziwym krokiem w przyszłość – mówi wójt Stanisław Strąk. Miasteczko i okoliczne tereny od lat borykają się z brakiem przemysłu i handlu. Miejscowość oddalona jest od Kielc o zalewie 20 km. Pozwala to mieszkańcom podejmować pracę poza domem, co skutecznie powstrzymuje Pierzchnicę przed staniem się miastem samowystarczalnym.

Jednym z najważniejszych przedsiębiorstw jest gminna mleczarnia i zakład przetwórstwa spożywczego. Dariusz Michalski, prezes Fundacji Rozwoju Regionu Pierzchnicy przyznaje, że wyroby, choć znane w całym regionie, nie rozwiązują wszystkich problemów przyszłego miasta. Gmina liczy m. in. na wsparcie z programu finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, mając również nadzieję na rozgłos, jaki Pierzchnica zyska po powrocie do statusu miasta.

Wójt Stanisław Strąk przyznaje, że kluczowym dla rozwoju przyszłego miasta jest zatrzymanie młodych ludzi. Pytany w „Raporcie Dnia” na antenie Radia Kielce o służące temu pomysły, nie podał żadnych konkretów.

Pytani przez Radio Kielce, mieszkańcy Pierzchnicy doceniają przede wszystkim świeże powietrze i atmosferę panującą w miasteczku. Od 1 stycznia, prawa miejskie przywrócone zostaną także miejscowościom: Szydłów i Nowa Słupia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution