101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

MICHNIÓW. Kosiniak-Kamysz: spełniłem swój obowiązek najszybciej jak potrafiłem

Data publikacji: 12.07.2018 18:43
Autor: Monika Miller , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Michniowie odbyły się uroczystości w 75. rocznicę pacyfikacji wsi. Po raz pierwszy w historii obchodziliśmy ustanowiony przez polski parlament Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W uroczystościach udział wziął prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Rano na stronach internetowych partii pojawiły się jego wypowiedzi, w których podkreślał, że to dzięki wieloletnim staraniom PSL bohaterstwo polskiej wsi zostało należycie upamiętnione.

Jednak święto zostało uchwalone dopiero w 2017 roku, gdy w Polsce władzę sprawował obóz Prawa i Sprawiedliwości i szerzej - Zjednoczonej Prawicy oraz prezydent Andrzej Duda. Nie udało się doprowadzić do powstania tego święta w trakcie ośmiu lat rządów koalicji PSL-PO. Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że jest prezesem partii od 2015 roku i w tej kwestii nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Spełniłem swój obowiązek najszybciej jak potrafiłem - powiedział.

Prezes PSL w trakcie uroczystości podkreślał, że Polacy nie mogą zapomnieć o tragedii sprzed 75 lat.

- Nigdy nie zapomnimy i nie chodzi tu o rozdrapywanie ran. Tutaj chodzi o to, żeby wyciągnąć wnioski z tej strasznej zbrodni - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

12 i 13 lipca 1943 roku w brutalnej pacyfikacji zginęły 204 osoby, w tym wiele kobiet i dzieci. Część z nich hitlerowcy spalili żywcem. Niemcy chcieli, żeby wieś stała się odstraszającym przykładem dla innych miejscowości wspierających partyzantów. Zniszczonych domów i zabudowań i nie pozwolili odbudować.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution