101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

MICHNIÓW. Piotr Gliński: skąd pochodzi zło?

Data publikacji: 12.07.2018 19:27
Autor: Monika Miller , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości /Źródło: Wojciech Kalwat z Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii
Komentarze

12.07.2018 Michniów. Uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wojciech Kalwat, Fundacja Świetokrzyska Góry Historii
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Od hekatomby II wojny światowej, od milionów ofiar narodów, od pogwałcenia przez Niemcy zapisów Konwencji haskiej, od tysięcznych zbrodni i aktów nieludzkiego sadyzmu nie przestajemy wciąż zadawać pytania - skąd pochodzi zło?” - napisał w liście do uczestników uroczystości w Michniowie Piotr Gliński.

Pismo od wiceprezesa Rady Ministrów, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odczytał Wojciech Kalwat z Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii.

Piotr Gliński podkreślił, że mieszkańcy Michniowa 75 lat temu zapłacili najwyższą cenę za marzenia o wolnej Polsce.

„Ludzie przed tą straszną tragedią weselili się, frasowali, modlili, czy pozowali do fotografii ślubnych i nie mogli spodziewać się tego, jak straszny los ich czeka. Czerpię nadzieję z postaw tych ludzi, którzy znaleźli w sobie siłę, aby sprzeciwić się hitlerowskim okupantom” - napisał Piotr Gliński.

Premier podkreślił, że Michniów stał się symbolem martyrologii wszystkich mieszkańców polskich wsi, którzy poddawani byli represjom.

Piotr Gliński wyraził także satysfakcję, że mógł przyczynić się do realizacji projektu przebudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution