101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Jędrzejowie wybudują centrum komunikacyjne

Data publikacji: 12.07.2018 20:57
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wizualizacja Centrum Komunikacyjnego dla obsługi ruchu pasażerskiego w Jędrzejowie wraz z systemem informacji pasażerów
12.07.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / materiały prasowe

Kosztem ponad 5 milionów złotych w Jędrzejowie powstanie centrum komunikacyjne, które usprawni podróżowanie nie tylko mieszkańcom powiatu.

Dziś marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek podpisali pre-umowę dotyczącą projektu „Budowa Centrum Komunikacyjnego dla obsługi ruchu pasażerskiego w Jędrzejowie wraz z systemem informacji pasażerów”.

Jak poinformował Marcin Piszczek wybudowane zostaną przystanki komunikacji miejskiej, regionalnej, krajowej i międzynarodowej oraz postój taksówek. Powstanie także parking dla podróżnych w systemie „parkuj i jedź” oraz parking dla rowerów w systemie „Bike&Ride”. Ponadto wymienione zostaną wszystkie wiaty przystankowe w mieście. Zdaniem burmistrza zintegrowany dworzec rozwiąże w mieście problem z komunikacją i odprawą pasażerów oraz poprawi estetykę terenu wokół dworca PKP. Marcin Piszczek dodał, że gmina Jędrzejów po wieloletnich staraniach odkupiła cztery lata remu od kolejarzy 70-arową działkę za 320 tysięcy złotych. To właśnie na niej realizowana będzie inwestycja.

Podpisanie pre-umowy na „Budowę Centrum Komunikacyjnego dla obsługi ruchu pasażerskiego w Jędrzejowie wraz z systemem informacji pasażerów”. Na zdjęciu: Adam Jarubas - marszałek województwa świętokrzyskiego, Marcin Piszczek - burmistrz JędrzejowaJędrzejów. 12.07.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jak zaznaczył Adam Jarubas, gmina Jędrzejów przygotowała bardzo dobry i ciekawy projekt, który został wysoko oceniony.

- Centrum Komunikacyjne przyczyni się do usprawnienia podróżowania - podkreślił marszałek.

Jak powiedziała jędrzejowianka Bogusława Wypych, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemia  Jędrzejowska Gryf, a zarazem radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, budowa centrum komunikacyjnego rozwiązanie, które nie tylko usprawni i ułatwi podróżowanie, ale również poprawi wizerunek tej części miasta.

Centrum komunikacyjne zostanie zlokalizowane przy ulicy Kolejowej na terenach pomiędzy dworcem kolejowym, budynkiem poczty, a jednym z marketów. Gmina uzyskała na tę inwestycję dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 4 mln 370 tys. zł. W sumie prace kosztować będą ponad 5 milionów złotych. W tym roku gmina Jędrzejów wykona projekt i będzie starała się o pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac planowane jest w przyszłym roku. Mają one zakończyć się jesienią 2020 roku.

Obecnie w Jędrzejowie nie ma dworca autobusowego. Kilka lat temu sprzedana została działka, na której znajdował się dworzec PKS. Przy ulicy Reymonta, przy dawnej bazie PKS, odtworzone zostały tylko stanowiska, gdzie autobusy zajeżdżają zabierając pasażerów. Nie są one jednak zadaszone, brakuje także poczekalni.

Oprócz Jędrzejowa pieniądze na rozwój komunikacji otrzymały również gminy Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, Starachowice i Końskie. W sumie wartość dofinansowania dla pięciu gmin wyniesie prawie 86,5 mln zł.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution