101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Najpierw kontrola, a potem badanie. Policja zatrzymywała w Miedzianej Górze

Data publikacji: 14.07.2018 07:34 / Data aktualizacji: 14.07.2018 11:47
Autor: Monika Miller , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Miedziana Góra. 14.07.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

„Zdrowa i bezpieczna podróż” pod takim hasłem odbyła się kolejna prewencyjna akcja kieleckiej policji. Zatrzymywali do kontroli kierowcy mogli w stojącym namiocie sprawdzić stan swojego wzroku, ciśnienia krwi i poziomu cukru.

- Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko trzeźwość i dobry stan pojazdu, ale także nasze samopoczucie, a przede wszystkim prawidłowa ocena sytuacji na drodze, do czego potrzebny jest dobry wzrok - mówi aspirant Mariusz Bednarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Jak dodaje, miejsce akcji nie jest przypadkowe. W maju, na drodze 74 doszło bowiem do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem samochodu ciężarowego, w wyniku którego śmierć poniosły 3 kobiety i dwuletnie dziecko.

Tomasz Klank, właściciel zakładów optycznych zaznacza, że wielu kierowców dowiaduje się o problemach ze wzrokiem, gdy widzenie jest już poza dopuszczalną granicą bezpieczeństwa. - Jest to spowodowane naturalną zdolnością mózgu człowieka do adaptowania się do nowych warunków. Tragedia może zdarzyć się jednak, gdy kierowca nie będzie w stanie rozróżnić obiektów przy dużych prędkościach lub jadąc w nocy. Słabszy wzrok przeszkadza także w  ocenie  odległości, która jest kluczowa dla  bezpiecznej jazdy samochodem - powiedział.

Zatrzymani kierowcy pozytywnie oceniają nową akcję kieleckiej policji. Wielu z nich mogło po raz pierwszy od wielu lat przekonać się w jakim stanie jest ich wzrok. - Na razie nic się złego nie dzieje. Ale dowiedziałem się, że mam lekki astygmatyzm w jednym oku i w przyszłości możliwe, że będę potrzebował okularów korekcyjnych. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się badania wzroku przy okazji kontroli drogowej, ale okazało się przydatne - stwierdził jeden z kierowców.

Policjanci przypominali także kierującym  i pasażerom w jaki sposób przewozić bezpiecznie bagaże oraz o obowiązujących przepisach drogowych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution