101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zyskają tysiące przedsiębiorców. Sejm przyjął tzw. „mały ZUS” [TABELA]

Data publikacji: 20.07.2018 13:58
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Pracownicy ZUS informują o przyszłych emeryturach

Kielce. Pracownicy ZUS informują o przyszłych emeryturach
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Sejm uchwalił ulgę dla najmniej zarabiających przedsiębiorców, która w praktyce oznacza, że będą płacić niższe składki na ZUS. - Przykładowo, przy przychodzie na poziomie 3 tysięcy złotych, nowa składka miesięczna wyniesie 480 złotych, czyli prawie 700 złotych mniej niż do tej pory - informuje poseł Porozumienia Michał Cieślak, który był sprawozdawcą ustawy.

„Mały ZUS” ma objąć ponad 173 tysięcy jednoosobowych firm, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. Uchwalenie nowej ustawy o „małym ZUS-ie” oznacza, że składki na ubezpieczenie ZUS zależeć będą od miesięcznego przychodu przedsiębiorców.

- To będzie ogromny impuls rozwojowy dla wielu podmiotów gospodarczych. Skorzystają małe firmy, studenci oraz osoby, które pozostają w szarej strefie i boją się z niej wyjść, żeby założyć własną działalność gospodarczą. Dzisiaj nie będą mieli żadnych ograniczeń i obaw o to, że nie poradzą sobie na rynku pracy - podkreśla Michał Cieślak.

Zdaniem parlamentarzysty, dzisiejsze zmiany są dopełnieniem wcześniejszych ustaw przyjętych w Konstytucji dla Biznesu. W momencie, gdy ją uchwalono wprowadzono m.in. działalność nierejestrowaną, co oznacza, że każdy kto prowadzi działalność i jego miesięczny przychód nie przekracza 1050 złotych nie musi rejestrować firmy. Kolejne z tamtym rozwiązań, to tzw. „ulga na start”. Jeżeli przedsiębiorca po raz pierwszy zakłada działalność gospodarczą może nie płacić żadnych składek ubezpieczenia społecznego, w ciągu pół roku od rozpoczęcia działalności.

„Mały ZUS” oraz „Konstytucja dla Biznesu”, zdaniem posła Michała Cieślaka, mają przełomowe znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki.

- To wyłom w systemie legislacji państwowej regulującej kwestie dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne. Pierwszy raz od 25 lat doszło do tak dużej zmiany ustawy - dodaje Michał Cieślak.

Przepisy dotyczące „małego ZUS-u” mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku.

ILE ZYSKAJĄ NAJMNIEJ ZARABIAJĄCY PRZEDSIĘBIORCY PO WPROWADZENIU NIŻSZEJ SKŁADKI NA ZUS?

Fot. Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution